1. uykuya dalmadan önce ayaklarda istemsiz hareket ettirme isteği seklinde kendini gösteren bir rahatsızlık. tedavisi yok diye biliyorum ,bunun dışında stress kaynaklı olduğunu söyleyenler kadar genetik olduğunu düşünenlerde bulunmaktadır.bu rahatsızlığa kendimce geçici bir çözümüm var ; şöyle ki böyle bir durumda ayaklarınızı önce bir süreliğine soğuğa maruz bırakıp daha sonra sıcak ortama koyduğunuzda ayaklarınızdaki o -' abi beni bir bırak ben bir 3 km yürüyeyim'- rahatsızlık geçecektir ,tabi sadece o gün için.
 2. babamın birkaç yıldır yaşayıp geceleri yarasa gibi koridorda uçmasına sebep olan rahatsızlık. huzursuz olanın bacağının değil kendisi olduğunu anlasa bir de..
 3. literatürde de halk dilinde de aynı isme sahip olan rahatsızlık. tıbbın egzantrik isim koyma konusunda çaresizliği.
 4. kendimi bildim bileli bende var bu. tanı falan konmadı tabii ama var işte.
  hani odada ayaklarını deli gibi sallayan, titreten gıcık insan var ya benim o.
  anneme de bana hamileyken oluyormuş, gece yatarken bacaklarını sallamaya başlarmış, babama da "bacaklarımın canı sıkılıyor, ne yapayım" dermiş. en güzel açıklaması bu bana kalısa. başına daha önce geldiği için de beni çok iyi anlıyor.
  hareketsiz kalmanız gereken bir yerde değilseniz sizin için değil çevrenizdekiler için sorun olur, gözleri takılır rahatsız olur falan.
  ama bir yerde örneğin sahnede falansanız, sunum yapıyorsaniz zulüm olur sizin için. bir anda sallanmaya başlarsınız. kötü oluyor tabii...
 5. gece yatmadan önce, yatağımdan uzanabileceğim yerlere herhangi bi kesici delici alet koymamaya özen göstermemin sebebidir kendileri. yoksa bi ara dedim keseyim de kurtulayım şundan. soğuk suyla bacakları yıkayıp yatmak geçici bi çözüm olsa da insan yataktan çıkıp banyoya gitmeye de üşeniyor. bi arkadaşım vicks sürüyormuş yatmadan önce bana da tavsiye etti bakalım deneyeceğim.
 6. bu rahatsızlık sadece bacaklarda varmış gibi söyleniyor ama ellerde, kollarda..vs. olabiliyor. ya da sadece bende mi böyle bilemiyorum. ama yoğun ve stresli dönemlerimde, yorgun zamanlarımda oldukça sık karşılaşıyorum.
 7. tedavide kullanılan vitamin ilaçları kemik erimesi yapmaktadır. hastayı iki üç ay içerisinde, hızlı kilo vermeye sevk eder. hastalar kalkıp yürüyünce geçtiğini iddia etmektedir.
  parkinson dışındaki en önemli etken demir eksikliğidir.