• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.33)
hysteria - tanya wexler
şehirdeki kadınların yarısını doyuma kavuşturmak güç olsa gerek” ve elbette en sıra dışı icatlar da güçlüklerden doğar. victoria dönemi londra’sında geçen ve benzersiz bir oyuncu kadrosunun yer aldığı bu arsız romantik komedi, dünyanın ilk vibratörünün nasıl icat edildiğini anlatıyor. sene 1880. meslektaşlarının ortaçağdan kalma uygulamaları karşısında hayal kırıklığına uğrayan genç doktor mortimer granville, özel el hizmetleriyle kadınların “histerilerini” tedavi eden dr. dalrymple hesabına çalışmaya başlar. bu hizmete talep o kadar artar ki mortimer durumla başa çıkamaz hale gelir. arkadaşı edmund ile birlikte vibratörü icat ederler ve bu icat inanılmaz başarı kazanır. bu sırada mortimer, dr. dalrymple’ın güzel ve fevkalade aykırı kızı charlotte’a âşık olur.
 1. kadınlara toplumun ikinci sınıf bireyi gözüyle bakıldığı, oy haklarının dillendirilmesinin dahi suç olduğu ve cinsellikle ilgili tabuların revaçta olduğu victoia devri britanyası'nda; orgazm olmakta güçlük çeken ve cinsel hayatlarında başarılı olamayarak eşlerini mutlu etme! görevlerini yerine getiremeyen kadınlara histerik belirtiler gösteren ve tedavi edilmesi gereken birer hasta gözüyle bakılıyordu.

  !---- spoiler ----!
  gelenekçi ve dar kafalı bir doktor, kadınların yakalandığı bu hastalığa çare bulduğunu iddia eder. kliniğinde uyguladığı teknikler ile tıp dünyası ve asilzadeler arasında büyük şöhrete ulaşır.

  klinikte işe başlayan genç ve idealist bir doktor, yaptığı araştırmalar ve yürüttüğü akıl sonucunda kadınların içinde bulunduğu durumun tümüyle yanlış algılandığını dile getirir. büyük tepkilere maruz kalan ve fikirleri kabul görmeyen genç doktor işinden olur. doktor, süreçte vibratörü icat edecektir.
  !---- spoiler ----!