• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.33)
hysteria - tanya wexler
şehirdeki kadınların yarısını doyuma kavuşturmak güç olsa gerek” ve elbette en sıra dışı icatlar da güçlüklerden doğar. victoria dönemi londra’sında geçen ve benzersiz bir oyuncu kadrosunun yer aldığı bu arsız romantik komedi, dünyanın ilk vibratörünün nasıl icat edildiğini anlatıyor. sene 1880. meslektaşlarının ortaçağdan kalma uygulamaları karşısında hayal kırıklığına uğrayan genç doktor mortimer granville, özel el hizmetleriyle kadınların “histerilerini” tedavi eden dr. dalrymple hesabına çalışmaya başlar. bu hizmete talep o kadar artar ki mortimer durumla başa çıkamaz hale gelir. arkadaşı edmund ile birlikte vibratörü icat ederler ve bu icat inanılmaz başarı kazanır. bu sırada mortimer, dr. dalrymple’ın güzel ve fevkalade aykırı kızı charlotte’a âşık olur.
 1. kadınlara toplumun ikinci sınıf bireyi gözüyle bakıldığı, oy haklarının dillendirilmesinin dahi suç olduğu ve cinsellikle ilgili tabuların revaçta olduğu victoia devri britanyası'nda; orgazm olmakta güçlük çeken ve cinsel hayatlarında başarılı olamayarak eşlerini mutlu etme! görevlerini yerine getiremeyen kadınlara histerik belirtiler gösteren ve tedavi edilmesi gereken birer hasta gözüyle bakılıyordu.

  !---- spoiler ----!
  gelenekçi ve dar kafalı bir doktor, kadınların yakalandığı bu hastalığa çare bulduğunu iddia eder. kliniğinde uyguladığı teknikler ile tıp dünyası ve asilzadeler arasında büyük şöhrete ulaşır.

  klinikte işe başlayan genç ve idealist bir doktor, yaptığı araştırmalar ve yürüttüğü akıl sonucunda kadınların içinde bulunduğu durumun tümüyle yanlış algılandığını dile getirir. büyük tepkilere maruz kalan ve fikirleri kabul görmeyen genç doktor işinden olur. doktor, süreçte vibratörü icat edecektir.
  !---- spoiler ----!
 2. ingiliz doktor joseph mortimer granville'in gerçek hayat hikayesini ve dünya'nın ilk vibratörünü keşfetmesini anlatan 2011 yapımı hollywood filmi.

  filmin akışı romantik komediye selam çaksa da, bence tamamen tarihi bir figürü anlatan durum komedisi aslında. filmin açılışındaki sahnelerde granville'in karakterini hemencecik anlamamız, filmin ilerleyişinde bu karakterin sevgisizlik çatlaklarına dolan hisleri kanlı canlı bir şekilde görebilmemiz ve sonlarına doğru ise klişeye saplanan bir hayatını izlememiz güzel olmuş. benim tek olumsuz eleştirim ise, filmin biraz daha kısa tutulabileceği yönünde (1 saat 40 dakika kadar sürüyor film).

  cinsel bastırılmışlık, bütün hastalık ve ruhsal sorunları cinsellikle çözebileceğini sanma, mesleki ideallerin defalarca duvarlara toslaması, gönlün ota konmaya direnmesi ve yaptığı işten mutlu olmayan ama çuvalla para kazanan insanlar... film bunların kesişim kümesinde geçiyor diyebilirim. özellikle seks, vajina, orgazm gibi kelimeleri okurken bile tüyleri ürperen, çekinen kadınların ve sağ eli nasır tutmuş genç erkeklerin izleyip baş köşelerine koyması gereken bir film bu. öğrenirken kahkaha atabileceğiniz bundan iyi bir ders olamaz bence. izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

  son not: filmde molly karakterini canlandıran sheridan smith'i kıytırık filmlerin kadrosuna alanlara da kafa atmak istiyorum. iyi bir aktrisi berbat romantik komedilerle ve sıkıcı dönem filmleriyle harcayın gitsin, di' mi? ibişler.

  fragman

  edit: yazmayayım dedim ama kendimi tutamadım fragmanı bir kere daha izlerken. evet, elektrikli hali de var filmde ama siz bu halini, filmi izlemeden önce, ilk bilgisayarla şimdi bilgisayarların farklarına göre düşünün. böyle düşünün ki, spoiler vermiş gibi olmayayım =)