1. ideal üniversite; -mümkünse- hiç gitmeden istediğin bölümün diplomasını verendir.
 2. problem ezberlemek odaklı değil, problem çözme odaklı olmalılar.
 3. bir üniversite en az 100 yıllık olmalı der ilber hoca... geleneği, ruhu ancak 100 yılda oluşur ve öğrenciye etki eder diye de ekler...
 4. üniversiteyi üniversite yapan kütüphanesidir.
 5. bence ideal üniversite sadece teoriyi öğreten bir yer olmamalı eğer seni ilerideki mesleğine iş hayatına hazırlamaksa amaç okurken o mesleği tecrübe edebilmelisin ve kararını da ona göre vermeli veya değiştirebilmesin. yoksa 4 yıl oku oku bittiğinde sudan çıkmış balığa dön hiçbir anlamı yok.
 6. eğitim dili yüzde yüz ingilizce olmamalı. böyle bir saçmalık olamaz. yüzde otuz yüzde elli dersin eyvallah ama yüzde yüz büyük saçmalık olur. tamam ingilizce dünya dili ama bütün eğitim o şekilde verilmez. anadilin ne zararı var?

  bunun dışında üniversiteler kesinlikle tam bağımsız olmalı ama bu demek değilki siyasi propaganda yeri olsun. tabiki siyaset olur ama bunu bilimin önüne geçirenlerin üniversiteden ayrılması sağlanmalı.
 7. hocaları word den ders anlatmamalı en azından.
 8. (bkz: akademia)
  bir şeyleri öğretmek yerine keşfetmemizi sağlamaları gerekir. sınıfa girip kitabı okuyan kpss odaklı hocalardan kurtulmak lazım, slayttan ders anlatan rezil hocalardan bahsetmiyorum bile
 9. çimenli.
 10. devam zorunluluğumuz olmasın yeter .
  biz çalışırız sevgili basgan sen bizi mezun et .
  belit