1. ideal üniversite; -mümkünse- hiç gitmeden istediğin bölümün diplomasını verendir.
 2. problem ezberlemek odaklı değil, problem çözme odaklı olmalılar.
 3. bir üniversite en az 100 yıllık olmalı der ilber hoca... geleneği, ruhu ancak 100 yılda oluşur ve öğrenciye etki eder diye de ekler...
 4. üniversiteyi üniversite yapan kütüphanesidir.
 5. bence ideal üniversite sadece teoriyi öğreten bir yer olmamalı eğer seni ilerideki mesleğine iş hayatına hazırlamaksa amaç okurken o mesleği tecrübe edebilmelisin ve kararını da ona göre vermeli veya değiştirebilmesin. yoksa 4 yıl oku oku bittiğinde sudan çıkmış balığa dön hiçbir anlamı yok.
 6. eğitim dili yüzde yüz ingilizce olmamalı. böyle bir saçmalık olamaz. yüzde otuz yüzde elli dersin eyvallah ama yüzde yüz büyük saçmalık olur. tamam ingilizce dünya dili ama bütün eğitim o şekilde verilmez. anadilin ne zararı var?

  bunun dışında üniversiteler kesinlikle tam bağımsız olmalı ama bu demek değilki siyasi propaganda yeri olsun. tabiki siyaset olur ama bunu bilimin önüne geçirenlerin üniversiteden ayrılması sağlanmalı.
 7. hocaları word den ders anlatmamalı en azından.
 8. çimenli.
 9. devam zorunluluğumuz olmasın yeter .
  biz çalışırız sevgili basgan sen bizi mezun et .
  belit
 10. Üniversite ya da İngilizce yazılışıyla “university” Latince "universitas magistrorum et scholarium"dan gelir. anlamı "öğrenci ve alim topluluğu"dur. Ayrıca bir görüşe göre de "evrensel şehir" anlamı içerir. burada alıntıdır

  üniversite eğitiminin amacı meslek kazanmaktan ziyade aydınlanmadır. felsefik olarak bir kanıya varmak, düşüncelerini derleyip toparlamak ve hatta belli bir düşünceye saplanmaktansa birçoğunu irdeleyebilmek için ayrılan bir süreçtir. bu anlamıyla özlenen üniversite de bunlara imkan tanıyan bir ortam olmalıdır.

  üniversitenin binalardan ibaret olmaması gerekir. insanların fikirlerini çarpıştırarak bir sonuca ulaşma çabası olmalıdır üniversite. bu sadece sözel bölümler için değil teknik bölümler için de geçerlidir. tıpkı bir siyaset bilimi okuyan öğrenci gibi inşaat mühendisliği bölümündeki öğrencinin de bu dalın inceliklerini tartışabiliyor olması gerekir üniversitede.

  sadece öğrenci değil ders veren akademisyenin de benzer özelliklere sahip olması gerekir. yine de üniversiteyi üniversite yapan orada okuyan öğrenci olmalıdır. talep etmeyen, tartışmayan, araştırmayan, takip etmeyen bir öğrenci olamaz. ideal üniversite de böyle öğrencilere sahip olan her yer olabilir.