1. hangi kategoriye açsam bilemedim. yanlış başlıktaysa lütfen moderatörler düzeltsin.

  tablo

  tabloda görülebileceği üzere ideoloji ve terör saldırıları üzerine bir araştırma yapılmış. sonuçlar ortada. altta bırakacağım başlığa da bakarsanız terör ile eğitimsizliğin ne kadar bağlantılı olduğunu görebilirsiniz.

  (bkz: dinlere göre okumuşluk oranı)

  -----------------

  aynen baska sozluklere falan yazmak yerine gunde 30 kisinin girdigi siteye yazip propaganda yapiyorum. tuh, yakalandim...
 2. bahsi gecen tablodaki siralama en az 50 kisinin olumune neden olunan saldirilar goz onune alinarak yapilmis. yapilan diger teror faaliyetleri goz onunde bulundurulunca ideoloji-teror iliskisi uzerine cikarim yapmak icin cok saglikli degil. misal listede IRA'dan hic bahsedilmiyor. IRA'nin yaptigi teror faaliyetilerinin listesine buradan ulasabilirsiniz.

  yazdiklarim baska yone yorumlanmaz umarim. sadece verilen tablonun cok guvenilir bir kaynak olmadigini soylemeye calisiyorum yoksa ideoloji ve teror faaliyetleri arasindaki iliskiyi reddececek degilim.

  bahsi gecen kaynak
 3. lenin
  ~6 000 000

  mussolini
  ~ 1 000 000

  stalin
  ~ 50 000 000

  mao zedung
  ~45 000 000

  rakamlar doğrudan veya dolaylı katili oldukları yaklaşık kişi sayısı.

  ideoloji, inanç, din, ateizm... ne derseniz deyin, bu liste uzar gider. aklı ve vicdanı hür olmayan birisi istediği yorumu yapabilir.

  devlet terörü olarak atom bombası (vikipedi)
  ilk kez bir abd lideri hiroşima’da: ağıt var, özür yok (diken)

  unutmadan!
  ben affleck islam’ı kıyasıya savundu (sözcü)
  ABD’nin 2003’te Irak’ı işgal etmesine de atıfta bulunan Affleck, “Biz Müslümaların öldürdüğüne oranla çok daha fazla Müslümanı öldürdük” dedi.

  not: dünyanın en büyük silah ihracatçıları. terör örgütlerine silah gökten yağmıyor değil mi? kaynak
  2012–2016
  sıra -- satıcı -- silah ihracatı (milyon dolar cinsinden)
  1 United States 47,169
  2 Russia 33,186
  3 China 9,132
  4 France 8,564
  5 Germany 7,946
  6 United Kingdom 6,586
  7 Spain 3,958
  8 Italy 3,823
  9 Ukraine 3,677
  10 Israel 3,233
 4. böyle derin bir konu için wikipedia görseli olma ihtimali yüksek olan bir tabloyu açıklamasız ve detaysız olarak kaynak ve argüman olarak paylaşmak çok sığ olmuş bence. daha kapsamlı bilgi verilebilirdi. ideolojiler ve terör olayları arasında bir bağlantı vardır muhakkak. ama wikipedia görseli bile olsa her veriyi doğru kabul etmek doğru olmaz.

  dünya üzerinde pek çok silahlı gerillalar ve ayrılıkçı gruplar var. bazıları din, mezheb tabanlıyken. önemli bir kısmı etnisite ve ideolojik ayrılıklara dayanıyor. bence tablo kesinlikle absürd. maksatlı ve propaganda amaçlı bir paylaşım olduğunu düşünüyorum. acaba islamism derken hangi terör olaylarını kastetmişler? türkiye'de terör haidiseleri yüzünden 100000'lerce insan can vermişken bunları da islamism kategorisine almışlar mı mesela?

  2. dünya savaşında toplamda ölen insan sayısının 65 milyon civarında olduğu söyleniyor. artısı eksisi var tabii ki ve muhtemelen bu rakamdan çok daha fazla ölen kişi sayısı ve bunların pek çoğu da sivil. peki bununla birlikte en fazla katliamın olduğu ülkelerde ki katil, diktatör devlet adamları müslüman mıydı? sosyalist devlet ideolojisi için milyonlarca kişinin ölümüne sebep olan katliamların suçlusuda müslümanlar mı? ölenler arasında belki milyonlarca müslüman varken öldüren devlet liderlerinden hangisi müslüman ideolojisine mensup? hitler? stalin? musollini? tito? enver hoxha? ve daha niceleri kendi ideolojileri uğruna milyonlarca insanın ölümüne sebep olurken bu büyük terör vakalarının suçlusu müslümanlar mı? bosna'da, kuzey kafkasya'da, çameria'da, afganistan'da, arakan'da, irak'ta orta afrika cumhuriyeti'nde müslümanların ölmesi büyük bir terör hadisesi değil midir?

  müslümanların geri kalmışlıklarını, cehalet oranının kendi içinde ve dünya çapında yüksek olmasını bir müslüman olarak kabul ediyorum. ama terör vakaları ideolojik olduğu kadar psikolojik bir vaka'dır aynı zamanda. nedense terör olaylarında madalyonun öteki yüzüne bakmayı ihmal ettiğimizi düşünüyorum. nedir o? bir insana hayatını karartacak veya ölümüne sebep olacak bu saldırıyı yaptıran sebep nedir? bu gerçekten önemli ve derin bir konu. genel olarak yaklaşımlarımız da malesef taraflı veya cahilce. örneklerden hareket edeyim.

  kafkasya'lı bir arkadaşım vardı. ruslarla olan savaş veya mücadele diyeyim bu konu hakkında ne düşündüğünü sordum. biz rus değiliz ve müslümanız. onların bir parçası olmak istemiyoruz. kendi özgürlüğümüzü ve bize ait olan vatanımızın kontrolünü istiyoruz gibisinden bir şeyler söyledi. ya, iyi ama kafa kesen çeçenlerin videolarını gördüm bu vahşet değil mi? dedim. önce onlar yalan filan dedi. ruslar kasıtlı yapııyorlar böyle şeyleri dedi. sonra diyelim ki doğru ama birde şöyle düşün "istihbarat senin ayrılıkçı olduğunu biliyor ve evde olmadığın bir vakit evine baskın yapıyor. karına, kızlarına tecavüz ediyor. aile fertlerini öldürüyorsa. sen bu manzarayı gördüğün o dakikadan sonra karşına bir rus çıksa ne yaparsın?" dedi. bu soruyu kendimize soralım ve benzer hadiselerin yaşandığı doğu da yıllardır devam eden terör hadisesini bir de böyle anlamaya çalışalım. yüzleşmediğimiz gerçeklerdir kanayan bu yaranın sebebi.

  inkar edilecektir ama türkiye'deki terör olaylarının bitmemesinde de bu sebepler vardır. asit kuyularında yakılan, işkence gören, fail-i meçhul cinayetlere kurban giden binlerce insandan sonra barış'ı elde edemezsin. sorunu çözeyim derken bile çözülürsün, çözümsüz kalırsın. ne evlat acıları ne kuyruk acıları değerinden bir şey kaybetmemiştir çünkü.

  ırak'ta milyonlarca insanın öldürülmesinin adını demokrasi getirme harekatı diye dünya'ya yuttursan bile, öfkeyle bilenen yerel halka ve sahipsiz bırakılan yetimlere laf geçiremezsin. sonra avrupa'nın veya amerika'nın en güzel muhitlerinde, caddelerinde bile ansızın bu nefretle bilenen insanların kurbanı olabilirsin. hiç bir suçun olmayabilir. ama yaşama amacı kalmamış o insanlara bunu anlatamazsın. getirdiğin demokrasinin bedelini ödemek zorundasın dediğinde çaresiz ve nefessiz kalırsın.

  demem o ki bu kadar girift bir meselede propaganda maksatlı şeyler yazmayı doğru bulmuyorum. sonra müslümanlar azınlık oldukları topluluklarda daha fazla discrimination'a uğruyor. kimse inancından, etnik yapısından, ideolojisinden veya tercihinden ötürü toplumdan ayrıştırılmayı, ötekileştrilmeyi hak etmiyor.
  yaban ellerde değil de öz vatanında parya muamelesi görmüş haksız ve asılsız ithamlarla ötekileştirilmiş birisi olarak diyeceğim daha çok şey var ama burada keseyim. zülfiyare dokunduysak affola.