• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.50)
idiocracy - mike judge
hayatının her alanında ortalama bir amerikan vatandaşı olan er joe bowers, rita adlı bir fahişeyle birlikte ordunun yapacağı bir deney için seçilir. deney, insanları uykuya yatırmakla ilgilidir. bir yıl sonra insanların çözülüp tamamlanması gereken deney çeşitli aksilikler sonucu unutulur ve rita ile joe 500 yıl sonra, 2505 yılında, uyanır ve akıllı insanların çeşitli sebeplerden dolayı üremediğini (kariyer, psikolojik sebepler vs.) ve aptalların sürekli çocuk yapması sonucu ortalama iq'su olan insanların bile kalmadığının, hatta en üst düzey yönetim kadrosunun bile klasik amerikan ergeninin zekasında olduğunun farkına varırlar. joe'ya yapılan testler sonucu, dünyanın en zeki insanı olduğu ortaya çıkar ve gelecekteki hayatı birden bire değişir. (vikipedi)
 1. film özetle güzel bir konunun vasat işlenmesi. yine de eğlenceli bir distopya filmi. izlerken yok artık desem de bu filmi aklıma getiren " ya gerçekten olabilir mi?" dedirten haberlerle karşılaşınca bunları yazmak da gerekli hale geldi.
  öncelikle filmin açılış sahnesini izleyelim.
  Türkçe dublaj
  orıjınal

  görüldüğü gibi absürd ancak sırasıyla aşağıdaki haberlere bakalım.

  Gişe'de iyi hasılat yapan, halkımızın güldüğü filmlerin yapımcısı şahan gökbakar demiş ki "entelektüel grubu tatmin etme gibi bir amacım yok." ( kaynak )
  Yani eğer osuruğa vs gülmüyorsanız entelsiniz ve adamın sizle uğraşmak gibi bir derdi yok. Toplumumuza yıllardır iktidar tarafından okumuş adamlara yapıştırılan etıketlerden bir başkası. " entel, jakoben, lümpen,halktan uzak vs" diye gıden uzun bir listenın devamı...

  Cahiliyetin övüldüğü, okuyanın, araştıranın, izleyenin aşağılandığı bir zaman.
  Başka bir habere daha bakalım. Sayın cumhurbaşkanımız doğum kontrolü ile soyumuzun kurutulmaya çalışıldığından bahsediyor ve "bir olur garip olur, iki olur rakip olur, üç olur denge olur, dört olur bereket olur, gerisi Allah Kerim..." ile devam ediyor. ( kaynak )

  Şimdi birbirinden bağımsız üç şeyi beraber düşünelim. ( idiocracy açılış sahnesi, şahan gökbakar ve cumhurbaşkanının açıklaması) Biri distopya mı demişti?
 2. okuyan, araştıran bireyler az çocuk yapma eğiliminde olduğu sürece gerçekleşmesi muhtemel bir gelecek sahnesi gösteren filmdir.
  bundan birkaç yüz sene sonra idiocracy toplumuna dönüşmeyeceğimizin garantisi yok. ama dönüşeceğimize dair ipuçları var.

  ...