• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
igby goes down - burr steers
17 yaşında, zengin bir çocuk olan igby slocumb, sorunlu bir ergenlik döneminden geçmektedir. bunun en önemli sebepleri, sürekli hap yutan ilgisiz annesi, şizofren babası ve faşist erkek kardeşidir. onlardan kurtulmak isteyen igby, okuldan da atılması üzerine, evden kaçıp manhattan?a gider. bu yolculuk sırasında, yaşı kendisinden büyük, onu baştan çıkarmaya çalışan seksi kadınlarla tanışan igby, üvey babası ile de vakit geçirme şansını elde eder. aile ve arkadaşlarının ezdiği espritüel ve zeki igby, bu yolculukta her ne kadar ters giden olaylar olsa da, zorlukları aşmaya kararlıdır.
  1. buram buram çavdar tarlasında çocuklar esintileri taşıyan, 2002 yapımı film. aslında esintiden kasıt karakteristik benzerliklerden çok bir çeşit öykünme ve hikayenin kurgusundaki benzerlikler. film çarpık bir aile yapısı sonucu bastırılmış duygularını bir yerlerden yüzeye çıkarmaya çalışan igby'e odaklanıyor. igby ailenin davranış problemleri yaşayan, asi oğlu. abisi ise daha hayırlı evlat gibi görünse de aslında o da kendi çıkarına hareket ediyor. yani holden'ın deyimiyle o bir 'phony'. igby'nin annesini oynayan susan sarandon ise kibirli, sadece kendini düşünen bir ebeveyn rolünde çok başarılı.

    igby rolündeki kieran culkin'in ayrıksı hareketleri, annesinin yukarıdan bakan tavırları ve jared harris'in yarattığı ilginç karakter ile son derece keyifli bir film.