• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
iğrenç adamlarla kısa görüşmeler - david foster wallace
2008 yılında hayatı boyunca ona eşlik eden depresyona yenik düşen ve intihar ederek hayatına son veren david foster wallace, iğrenç adamlarla kısa görüşmeler'de gündelik detaylardan grotesk anlara uzanarak çağa özgü insanlık tecrübesini ortaya koyuyor. iğrenç adamlarla kısa görüşmeler, söylediklerimiz ve dinlediklerimizin gerisindekileri görmek isteyenleri, insan bilincinin karanlık koridorlarına doğru kısa ama sarsıcı bir yolculuğa çıkarıyor. sanki wallace birbirine hiç benzemeyen bir sürü insanın zihnine bir biçimde sızmayı başarmış, oradaki utanç ve ıstırap verici tedirginlikleri, korkuları, arzuları, kızgınlıkları, sitemleri gizlendikleri kuytu köşelerden çıkarmış, sonra da yazıya dökmüş.
 1. insan olmanın ve dünyaya atılmışlığın lanetini bayrak gibi taşıyan, sözün bittiği yerde başlayan bir kitap: iğrenç adamlarla kısa görüşmeler. "neye inanacağınızı siz seçersiniz," diyen dev bir yazardan birbirine bağlı anlatılar ve farkındalıkla örülü, bangır bangır bir metin. 25 yaşındayken yayımlanan ilk romanıyla amerikan edebiyatına yepyeni bir soluk getiren, büyük eseri infinite jest ile tüm zamanların en iyi 100 kitabı (time) seçkisine giren david foster wallace, kayıp bir kuşağın en özgün seslerinden biri sayılıyor.
 2. intihar üzerine "yetişkinlerin çoğunun kendilerini başlarından vurarak intihar etmesi tesadüf değildir. böylelikle kötü efendileri vurmuş oluyorlar. bu intiharların çoğunda gerçek olan şu ki, aslında tetiği çekmeden çok önce zaten intihar etmiş oluyorlar... ne kadar üzücü.” açıklamasını yapan david foster wallace, kendini asarak intihar etti.
 3. atlama tahtasının ucundan dünyaya bakan bir ergenden psikiyatristi karşısında türlü hezeyanlar geçiren bir genç kadına, çocukluğunda uğradığı tacizi şimdiki yaşantısıyla bağdaştırmaya çalışan bir genç adamdan yazmak istediklerini nasıl samimi biçimde anlatacağına dair kafa yoran bir yazara uzanan adeta bir insan belgeseli...

  insanları, yaşamları ve iç seslerini öyle bir detay eşliğinde veriyor ki her insanın dehlizine girdiğinizi hissettiriyor. insanlığın bedeller ve etiketlere indirgendiği günümüz dünyasında birine tutunmanın, insancıl bağlar kurmanın zorluklarını anlatıyor.

  insan bilincinin karanlık koridorlarında sarsıcı bir yolculuğa çıkarıyor.

  2009 yılında sundance film festivali seçkisi’ne alınan bir beyazperde uyarlaması da bulunan iğrenç adamlarla kısa görüşmeler, farkındalıkla örülü, sarsıcı ve sert bir kitap.
 4. "bu esnada zaman geçmiş. kalbinle öldüremezsin zamanı. her şey zaman alır. oldukları yerde durabilmeleri için arıların çok hızlı hareket etmeleri gerekir."
 5. david foster wallace'ın siren yayınları'nın bastığı kitabı. çevrilmiş olması ilginç ve sevindirici. kısa öykü diye adlandırılabilecek metinler tam tanımı. notlarından oluşturulduğu söyleniyor. farklı bir anlatımı var. duyguları anlatırken hem gergin bir hava yaratıp hem de akıcı olabiliyor. deliliğin sınırlarında birinden çıkacak cinsten. varoluşunu sorgularken bilinci didik ediyor.

  "yükseklik önemli değil. aşağıya indiğinde her şey değişir."

  "yani, hangimiz çile ve korkunun yaşamın, varoluşun bir parçası olduğunu kabul etmeyiz, hangimiz inanlık durumunun farkında olduğumuza dair boş laflar edip durmayız ki."

  "sonuçta ürkütücü bir şeyi düşünmeden yapmak fena olmayabilir, ama ürkütücü olan şey düşünmemenin kendisi olunca öyle değil."

  "hani derler ya, öldürmeyen şey seni güçlendirir. bunu söyleyen kişi bir kadının tecavüze uğramasını savunur muydu sanıyorsunuz? kesinlikle hayır. ama düşünmeden, ani tepkiler göstererek konuşmuyordu."

  "varoluş ve yaşamın kendisi, insanı bir dolu iğrenç, boktan hale sokuyor."
  sezgi