1. yunan mitolojisi karakteri.

  ikarus bir kuleye kapatılır ve kaçmak için balmumundan kanatlar yapar. ancak kuleden kaçtıktan sonra güneşe yaklaştığı için balmumundan kanatları erir ve ege denizine düşer.

  -
  ayrıca ankarada benim öğrenciliğimde bile hala varolan efsane otobüslerin ismidir.
  bilirsiniz hani kırmızı, körüklü, arada mavi dumanlar çıkaran ve yokuşlarda tıkanan o lord of the rings denen efsaneyi...

  bir de: (bkz: ikarus başarsa - sakin)
 2. istanbulda yaşayan biri için akla ilk gelen budur
 3. yönetmenliğini danny boyle'in yaptığı sunshine filmine de konu olmuştur:

  enerjisi tükenmekte olan güneşin dünyayı yeni bir buzul çağının eşiğine getirmesiyle projelendirilen; güneşin merkezine gönderilecek nükleer füzyon bombasına dayalı görevin *, görev için üretilen birinci * ve ikinci * uzay aracının ismidir.

  ayrıca: project icarus - wiki
 4. 80'li yılların sonlarında taze sebze-meyve ihracatı karşılığında macaristan'dan satın alınan otobüslerdir. uzun yıllar büyük şehirlerde, şehiriçi toplu taşımacılığına hizmet etmiştir.

  kağıt biletlerin atıldığı çelikten bilet kutusunun içinde yakıldığı, ilk modellerinin egsoz borusunun otobüsün sol arka köşesinden tavana doğru yükselerek çıktığı (kış aylarında bu köşe çok kıymetliydi) , fazla sürat yaptığında (fazla dediğimiz 70-80 km civarı) her yanı dağılacakmış gibi titreyen, acayip sert çarpan otomatik kapısı olan, altı fazla yüksek olduğu için yaşlıların binmek için olimpik hareketler sergilediği, kabız ama dayanıklı otobüs markasıdır.

  istanbul'dakilerinin gümrük vergisi belediye tarafından ödenmediği için plakasız ve ruhsatsız olarak yıllarca kullanılmıştır.