• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.22)
iki dil bir bavul - orhan eskiköy
türk öğretmenin, uzak bir kürt köyündeki bir yılı. öğretmen kürtçe bilmez, çocuklar türkçe. öğretmen ilk kez gördüğü bu coğrafyada, bir yılını çocuklara türkçe öğretmekle geçirir. 1 yılın sonunda çocuklar türkçe öğrenebilecekler mi?
iki dil bir bavul üniversiteden yeni mezun olmuş ve uzak bir kürt köyüne atanmış türk öğretmenin bir yılını, onun okula yeni başlayan ve türkçe bilmeyen çocuklarla yaşadıklarını anlatır. bir yıl boyunca öğretmenin farklı bir topluluk ve kültür içindeki yalnızlığına, çocuklar ve köylülerle yaşadığı iletişim problemine, çocuklardaki değişime tanık oluruz. bu süreç boyunca öğretmen ve çocuklar birbirlerini yavaş yavaş tanımaya ve anlamaya başlarlar.
 1. ilk vizyona girdiğinde izlediğim ve aklıma geldikçe tekrar izleme isteği uyandıran şirin ve bir o kadar da gerçek film.
 2. orhan eskiköy ve özgür doğan'ın yönetmenliğini yaptığı film/belgesel. şanlıurfa'ya atanan denizlili bir öğretmenin öğrencileriyle ilişkilerini çok güzel anlatıyor. öğretmen kürtçe bilmiyor, çocukların büyük bir kısmı türkçe bilmiyor. bu koşullarda bırakın okuma-yazmayı; önce dil öğreniyor çocuklar.
  film iki tarafın da yaşadıkları sorunları öylesine doğal, öylesine naif anlatmış ki etkilenmemek elde değil. çoğu zaman gülümsemeyle, bazen de dolu gözlerle izleniyor.

  bu filmde türkçe bilmeyen çocuklar var. okuma yazma öğrenmeden önce dil öğrenmeye çalışan çocuklar var. yaza doğru tarlada orda burda çalıştıkları için okula gelemeyen çocuklar var. hiç bilmediği, yabancı olduğu bir ortama alışmaya çabasında olan, kimi zaman buhranlar yaşayan bir öğretmen var.
  ana dilde eğitimi öcü gibi gören insanların izlemesini isterim özellikle. dil bilmeden ''andımız''ı okuyan çocukları, onların o ceylan gözlerini izleyip empati kurabilmeyi öğrenirler belki, kimbilir.
  izleyin, izlettirin.