• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.33)
iki dirhem bir çekirdek - iskender pala
anlatımı güzelleştirmek, savunulan fikir ve düşünceyi daha etkili kılmak üzere her dilde kalıplaşmış bazı sözler bulunur. atasözleri, dua ve temenni cümlecikleri, sövgü ve ilençler, bilmece ve tekerlemeler... bu tür kalıplaşmış sözler arasında, dilin bünyesinde en sık rastlanılanlar ise deyimlerdir. dilin bünyesinde kalıplaşmış ve kökleşmiş olarak değişmeden kullanılan deyimler, hiç şüphe yok ki anlatıma canlılık ve güç katarlar. bu sayede düşüncelerin ve olayların muhataba daha etkili biçimde yansıtıldığı bir gerçektir.

bazı kişilerle ilgili anılar ve hikâyeler, tarihten alınmış olaylar, vs. deyimlerin ortaya çıkış nedenleri arasında ön sıraları paylaşırlar. bu bakımdan deyimlerin kaynaklarını arayıp bulmak, oldukça meşakkatli bir iştir. bazen rastgele bir sayfada, bazen bir dipnotta, bazen de hiç ummadığınız bir el yazması sayfasında bir deyimin ortaya çıkış hikâyesiyle karşılaşmak mümkündür.

deyimlerimizin ortaya çıkış hikâyelerini bilmenin, dilimizin kültüre yansıyan yüzüne bir renk katacağı kesindir. umarız, bu konuda daha geniş araştırma yapacaklar için bu küçük kitap bir başlangıç olur. (tanıtım bülteninden)
 1. günlük hayatta kullandığımız ve artık pek bilmediğimiz bazı deyimlerin ortaya çıkış hikayelerinin ele alındığı, küçük, okuması zevkli, bilgi küpü kitap.
 2. kimi zaman burada paylaşmış olduğum deyimlerin aslında hangi olay sonrası dilimize düştüğünü anlatan, okuması oldukça keyifli bir pala eseri. hmm bu nerden gelmişti acaba dediğim her nokta da elime aldığımı söyleyebilirim.

  eski insanların, eski zamanlarda kimi zaman esprili bir gözlem ve nükteli anlatımlarının derlendiği hoş bir kitap olmuş bence. tarih kokusunu seviyorsanız, biraz da meraklıysanız severek okuyacaksınızdır.

  (bkz: pabucu dama atılmak)