1. tahminimce bu bir histen kaynaklanıyor. birinci ismi erk koyuyor ikinci ismi ise sevgi koyuyor. yani ailede sözü geçen birinciyi, çocuğun varlığı ile en çok sevinç duyan ve sevilen kişi (anne baba hala vs) ikinci ismi koyuyor. sonra herkes sevgi bağı daha yüksek olanın koyduğu isimle seslenmeye istemsiz bir eğilim gösteriyor. buradan ataerkil bünyelere tavsiyem ikinci isme talip olup zafere doğru şanlı adımlarla yürümeleri.
  abi
 2. iki isme sahip olmak;

  "size hangi isminizle hitap etmemi istersiniz?"
  "hangisini kullanıyorsun?"

  sorularına neden olan bazen can sıkıcı bir durumdur. ikinci ismin kullanılmasının bence ya da kendimden edindiğim tecrübeler doğrultusunda en önemli sebebi; tercih edilen olması ve soyadından önceki isim olmasıdır. (tabi ikinci isimden kasıt 'ahmet veli kaçınkurası' ndaki 'veli' ise. dar alandaki kısa paslaşmalarda, genelde a. veli kaçınkurası kullanılır). sınava girişteki kodlamalarda işkence olur.

  her iki ismi birden kullanmak, yaygın kalıp diyebileceğimiz isimlerde göze batmasa da uyumsuz ya da alışılagelmedik isimlerde sanki zorlama bir iddia katar.

  ilk yorumdaki önermede olduğu gibi aile büyüklerinin gönlü olsun diye olabildiği gibi bazen keyfi de olabilir. keyfi olanı iyidir, size iki isim sunar, bazen yaygın kullanmadığınız isminizi duymak hoşunuza gider, değişik gelir.

  bir de şöyle bir işlevi var iki ismin; size seslenenin, tanıdığınız, samimi olduğunuz ya da olmadığınız biri olup-olmadığı konusunda, sizi tanıyan birine izlenim verir. tabi her zaman "ben bu ismini daha çok seviyorum" diyerek atıl isminizi kullanan samimi bir arkadaşınız çıkacaktır.
 3. iki isimli insanlara iki ismi ile hitap edilmesi gerekir. onun isimleri budur. size isminizin sadece ilk hecesi ile hitap edilse hoşunuza gidebilir mi hiç?
 4. iki isimligillerden biri olarak desteklediğim olaydır.
  zira bizim jenerasyonda ilk ismin ninenin, dedenin, bir aile büyüğünün ismi olması çok yaygın bir durum. benim durumum tam olarak böyle değilse de genellikle ilk isim bir çocuk için ağır bir isim olduğundan aile dahil herkes ikinci isimle hitap ediyor. yıllarca o ismi kullanan çocuk büyüdüğünde bile diğer ismiyle hitap edildiğinde eğreti hissedebiliyor.

  bu durumun en büyük istisnası da okullardaki sınıf listeleridir. öğretmen hangi ismimi kullandığını sorsun veya ikinciyle hitap etsin diye adeta totem yapmışlığım vardır. o kadar yabancıyım diğer ismime. ancak genellikle en yakın olan ilk isimle hitap ederler. öğretmen arkadaşlar lütfen iki isme de bakıp ona göre hitap edin. öğrencinin size bakışı bile değişecektir.

  çocuk sahibi olacaklara da önerim, mümkünse çocuğunuza tek isim seçin, olmuyorsa iki isim de çocuğun seveceği birer isim olsun veya çocuğa iki ismiyle de hitap edin.

  edit:imla.
  rosa
 5. açılın iki isimli olarak iddialara cevap veriyorum:

  önceliklie size ismimden bahsetmeme izin verin. iki adımı da dedem vermiş. babasının ve amcasının isimleriymis. amca küçük yaşta ölünce dedemin babasına iki isimle birlikte hitap etmeye başlamışlar. burası çok ilginç aslında. neyse isimlerimin ikisi de cok yaygin klasik isimlerden. birlikte kullanılan insana pek rastlamadım.

  isimleri kullanma durumum şöyle, tüm sülale ilk adımla çağırır beni. hatta çoğu akrabam ikinci adımı bilmez.

  okula basladigim gün annemle sınıfa gittik. öğretmen o sınıfta olmadığımı söyledi. soyadimdaki bir harf sınıf listesine yanlış yazılmış. örneğin x y kılınç olacakken x y kılıç yazmışlar. hoca diyor ki "bizde x y kılınç yok, xy kılıç var o da bugün gelmedi." lan hiç mi insan yazım hatası olmuştur demez.:)) kadın beni o gün okula almadı. sonraki gün tekrar gittik binbir güçlükle ikna ettik hocayi da öyle okula başladım. eğitimdeki o 1 günlük gecikmeyi telafi etmek için yıllarca kendimi paraların. neyse bu başka bi hikayenin konusu. bu olay bende bi isim travmasına sebep oldu. o güne kadar adın ne diye sorduklarında x derken o günden sonra x y kılınç diye tekmil vermeye başladım. bu arada soyadım da kılınç değil ornek olsun dedik.

  neyse kisa surede bu travmayi atlattım. liseye geldiğimde artık soyadımi söylemeden kendimi x y tanitabiliyordum. bu sefer de insanlarda bana iki ismimle hitap etme olayı başladı. isimler arasında ulama da olduğu için söylemesi de kolay oluyormuş aslında. neyse ilk zamanlar ben bunu çok garipsedim zamanla alıştım tabii. hatta artık aile haricinde biri tek ismimi kullandığında garipsiyordum. (bana yalnızca iş arkadaşlarım memoli diyebilir!)

  son zamanlarda bakıyorum da ikinci ismim kulağa daha hoş geliyor, ama iki ismi birlikte kullanmak ayirt edilme yönünden daha avantajlı.

  hasılı iki isim iyidir. birbiriyle uyumlu kulağa gelen isimler daha da güzel. çocuk zamanla birini tercih eder zaten.

  asıl meseleye gelmeyi unuttum, iki isimli birine her zaman ilk ismiyle hitap ederim. kendisi aksini istemedikce de böyle devam ederim.

  son söz: herkesten farklı, orijinal olalım diye çocuklarınıza sikimsonik isimler koymayin. tuhaf isimli çocukların suça şiddete meyilli oldukları bir gerçek.
 6. husniye defne
  döndü cansu
  ismet emre
  mustafa onur olmasindan kaynaklidir.
 7. iş arkadaşlarımdan bir tanesinin 3 ismi var.
  biz bir isim kullanıyoruz.
  eşi arkadaşları bir isim kullanıyor.
  ailesi ve akrabaları diğer ismini kullanıyor.
  bizde duydukca şaşırıyoruz :

  örnek : aha mehmet abiye yağız dediler :)
 8. genellikle ilk ismin geçmişte yaşamış aile büyüklerinin ismi olmasından kaynaklanan durum olsa gerek. çocukluktan itibaren eskinin modası isimlerle çağırılmak istemeyen kişinin tercihi de bir etken tabii.

  orijinal fikirler doğurur. mesela bir arkadaşım şöyle demişti: "45 yaşına kadar burak'ı kullanacağım, 45'ten sonra salih desinler. burak diye dede mi olur?" (*:gülücük)

  ben de iki isimlilerdenim, şimdiye kadar ikinci ismimi kullanan pek olmadı. sadece resmi işlerde, yoklama vs gibi ismin listeden okunduğu durumlarda beni tanımayanlar ikinci ismimi kullanıyor bazen. madem kullanılmıyor diyerek nick bile yaptım kendime. (*:gülücük) (bkz: meriç)

  evet ben bir meriç'im. dede olursam torunlara da meriç dede dedirteceğim, toplumun buna reaksiyonu ne şekilde olacak bunu da zaman gösterir.
  merc
 9. olmayan eğilimdir. şöyle ki, iki isimli kişi kendini ilk kez nasıl tanıtırsa o iş öyle devam eder.