• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.25)
Yazar hrant dink
iki yakın halk iki uzak komşu - hrant dink
tarihin yazılmış sayfaları yaşanmışlıklara, beyaz sayfaları ise yaşanacaklara tekabül eder.
türk-ermeni ilişkileri açısından da işte, asırlardan gelen ve asırlara gidecek olan ortak yazgımız bir kez daha önümüzde.
atalarımız geçmişte kendilerine düşen sayfaları iyi-kötü doldurdular.
asıl sorun bugün bizim bu beyaz sayfaları nasıl dolduracağımız.
geçmişte yaşanan büyük felaketin sorumluları gibi mi davranacağız, yoksa o yanlışlardan ders alarak yeni sayfaları bu kez uygar insana yakışır bir şekilde mi yazacağız?
bu, önümüze konmuş en büyük sorumluluk.
bu sorumluluğun gereğini yerine getirmekten kaçınanlar ya da hâlâ kötü ve acı yaşanacaklarla doldurmak isteyenler, aslında geçmişte yaşanan o acıların sorumlularından hiç de aşağı kalmayanlardır.
biz, sorumluluk hissedenler ise onlara izin vermemeli ve bu sayfaların aynı şekilde yazılmasını onların tekeline bırakmamalıyız.
  1. iki yakın halk iki uzak komşu, agos gazetesinin kurucusu ve genel yayın yönetmeni olan hrant dink'in tesev için hazırladığı bir çalışma. dink'in ermenistan ve türkiye ilişkileri konusunda kaleme aldığı çeşitli makaleler ve yaptığı bazı sunumların metinlerinden oluşuyor. sağlığında yayımlanmayan bu çalışma, uluslararası hrant dink vakfı yayınları'nın ilk kitabı olarak okuyucuyla buluşuyor. dink bu kitabında türkiye ve ermenistan'a dair kurguladığı ortak gelecekle, geçmişi de onarmaya talip olan yepyeni bir bakış açısı sergiliyor.