1. ekşi yazarı olmadığım için buraya yazıyorum. 2007 yılında bazı illerimizde yapılan, en son ise izmir gündoğdu'da sonuncusu gerçekleşen cumhuriyet mitinglerinin yeniden tekrarlanması için laikliği savunan herkesi göreve çağırıyorum.

  gündoğdudan bir kare
 2. olacağını sanmıyorum. 2.gezi'nin de olacağını sanmıyorum. olursa da katılmam.

  bu memleketin tamamına dair hiçbir umut beslemiyorum, hiçbir çıkış stratejim yok. kendimi bu zaman içerisinde izole ettim, gerisinin ne bok yediği hiç umurumda değil.

  kalkıp tepki gösterip polis şiddetine maruz kalma riskini almaya dahi niyetim yok. onu yapacağıma yurtdışında iş bulur giderim.

  ha bölünme derseniz, o ayrı.
 3. ilk cumhuriyet mitinglerini organize eden kadrolar ergenekon, balyoz vb dava süreçlerinde pasifize edildi. o zamanlar kolluk kuvvetleri, yargı şimdikine oranla daha tarafsızdı diyebilirim (veya akp militanlığı bu kadar yaygın değildi). şimdi en ufak bir kalabalıkta polisin insanlara nasıl şiddetle saldırdığını hepimiz görüyoruz. toplum bu kadar kutuplaşmamıştı, terör neredeyse bitmişti.

  ben mitinge istanbul'da 60 küsür yaşındaki annemle katılmıştım. daha yaşlı insanlar, engelliler, çocuklu aileleler rahatlıkla, güvenle gidip tepkisini gösterebilmişti.

  bugün kimse o meydanlara güvenle ailesiyle çocukları ile çıkamaz bir yanda terör örgütleri diğer yanda halkın yarısının güvenemediği kolluk kuvvetleri.

  bir katkı yada çözüm sunamıyorum ama birçok insanın benzer endişeleri taşıdığını düşünüyorum.

  bu arada türkiye cumhuriyeti 2002 itibari ile ikinci cumhuriyet dönemini yaşamaktadır zaten. bir kaç defa başka yerlerde de dile getirilmişti. en azından yaşadığımız bu süreç tarih kitaplarında bu şekilde isimlendirilecek sanırım. isminin 2 cumhuriyet mitingleri olması ironik olurdu.