1. suriyeli mülteciler iyice anadoluya yerleştikten sonra bazı haklar talep etme amacıyla yeni bir terör sorunu yaratabilme ihtimalidir. olur mu, olur.
 2. yüz üzerinden sıfır (0) 'dır.
  t
 3. yüzde yüzdür. aman sünni olsun da çamurdan olsuncu arap testisi yalayıcıları pek meraklı bu davetsiz misafirlere. adamların çoğu aç hacı. neden egeden yunana kaçma merakındalar? biliyorlar buralarda sorun yaşayacaklarını. sanıyor musunuz ki onlar da çok memnun. elbette azıcık yerleşince ihtiyaçları artacak. palazlanacaklar. türkiye'de doğan suriyeli bebek sayısı seksen bin! bunlar senin benim çocuğumu kesecek sokakta haberiniz var mı sayın youser'lar?
 4. araplar rahat milletdir, bu tür aksiyonlar onları yorar, girmezler. içlerinde azıcık vatan sevgisi olsaydı, götleri azıcık sıkıya gelince, haldır huldur türkiye'ye koşmazlardı. kadın ve çocukları geçtim, gelenlerin çoğu hayvan gibi herifler. insan silah bulamasa eline balta alır korur lan vatanını. değil bomba, sesini duyunca atlayıp kaçtılar buraya.
  ama türkiye'nin sosyal dokusunu fazlasıyla bozdular orası belli. ha , onlar gelmeden önce bir norveç bir isveç değildik belki ama şimdi sorunlarımız daha da çoğalacak orası belli
 5. hiç de az değildir. artık talepleri özerklik mi olur, insanca yaşamak mı olur, eğitimsizlikten dolayı salt çetecilik mi olur orasını bilemeyiz ama terör yaratmaları muhtemeldir. türkiye'nin sınırlarının yol geçen hanına dönmesi, suriye'deki örgütlerle ilişkisi vs bir ülkeyi hatırlatıyor, o da pakistan. pakistan da afganistan meselesine burnunu fazla sokmuştu zamanında, şimdilerde acısını çekiyor o dönem içeri giren mülteciler yüzünden. halbuki potansiyel vaat eden bir ülkeydi pakistan bir zamanlar. türkiye'nin içinde bulunduğu duruma"pakistanlaşma sendromu" diyor zaten uluslararası basın.

  ayrıca şunu da göz önünde bulundurmak lazım. bir araştırma yapılmış türkiye'deki suriyeli mülteciler hakkında. yanılmıyorsam her 3 kişiden 2'sinin bir yakını ölmüş veya yaralanmış iç savaşta. her 3 kişiden birinin yakını da gözleri önünde zarar görmüş. yani psikolojileri berbat durumda. siz onlara burada iyi eğitim, iyi hizmet veremezseniz (ki muhtemelen veremezsiniz), son derece bozuk bir suriyeli nesil yetişecek doğal olarak. bu durumda o bozuk nesli ne dereceye kadar sorgulayabiliriz orası tartışılır tabi.
 6. emperyalistler için pkklı kürtler gibi kullanışlı birer araç olacakları yüksek bir ihtimal. eğer devlet önlem almazsa, abd ve batı'nın dayattığı, ulus devletleri etniklik temelinde parçalama projesi olan çokkültürcülük için taze kan olmaları kaçınılmaz. (bkz: çokkültürcülük)
 7. uygun şartlar oluştuğunda onlarla da masaya oturulur, konuşmadık denir ama geriden geriye bütün tavizler verilir.
 8. eğer türkiye cumhuriyeti devleti işi kitabına göre yaparsa almanyadaki ortadoğululardan, fransadaki cezayirlilerden pek bir farkları kalmaz. bir kısmı asimile olur, bir kısmı çete.
 9. böyle bir talebin ortaya çıkma ihtimali olsa da kürt meselesi gibi yıllarca gündemin ilk maddesi olma ihtimali bulunmuyor.

  40 yıllık tarih gösterdi ki kürt sorunu kaba kuvvetle çözülemiyor. pkk her ne kadar bir kaç bin kişilik bir oluşum olsa da dağa çıkan insanlar yine türkiye vatandaşı. yani öldürülen her pkk'lı için yerine yeni birisini bulabiliyor. pkk'yı öldürerek yok edemiyorsun. kaba kuvvetle çözmenin tek yolu suçlu olup olmadığını bilmediğin milyonlarca kürt vatandaşı öldürmek ya da sınır dışına yollamak oluyor.

  suriyeliler meselesi ise çözüm açısından çok daha kolay. bu insanların ne vatandaşlığı var ne oy hakkı. hepsini ülkeden atmak sadece bir karar bakıyor. sonrasında ise oluşan silahlı gücü yavaş yavaş yok etmek pekte zor değil.

  uzun vadede suriyelilerin toprak hakkı iddia etmesi ihtimalini çok düşük görüyorum. etse bile pkk kadar başarılı olma ihtimalleri bulunmuyor.
 10. ilk önce yatacak yer sonra para yardımı en son düzenlemelerle vatandaşlık da verilirse tadından yenmez. ulan her istediğimizi aldık azcıkta toprak alalım derler...

  insani yardım yapılmalıdır. ancak bir an önce çözüm bulunmalı ve herkes yaşadığı yere dönmelidir. allah muhafaza bizim başımıza böyle bir sıkıntı gelse bırak yer vermeyi tel örgüden içeri almazlar