1. insanlığın ilk ihtiyaçlarından biridir. çünkü avlanmakla ilintili bir durumdur. hatta dilin doğuşu konusunda hayvan seslerini taklit ederek insanlar arasında bir çeşit avlanma iletişimi kurulduğunu ve bu bağlamda geliştiğini okumuştum. fakat böyle bi güdü var mıdır emin olamadım. araç mıdır ihtiyaç mı konusunu düşünmek lazım.
  abi
 2. her ne kadar çoğu zaman yalnızlığı kendimize yakıştırsak da asla iletişimsiz kalamıyoruz. yoğun bir iletişim yağmurunda dahi kendi seçtiklerimizle dinginliğe ulaşıp karşılıklı paylaşma duygusunun ne kadar güzel olduğunu hissetmek istiyoruz. tümüyle dış dünyadan soyutladı mı kendini insan, orada bir tuhaflık olduğunu sezmek gerek sanıyorum.
 3. kesinlikle katılacağım bir başlık ''iletişim ihtiyacı'' adı üstünde ihtiyaç evet evet ihtiyacı oluyor bazen insanın ki bu bazenler bazen öyle sık oluyor ki düşünün bazen yaşamak bile istemiyor insan evet bol bazenli bir cümle oldu ama olsun bazen gerekli.
 4. sosyal bir tür olan insanların, zaruri ihtiyaçlarından biridir.
  iletişim kuramadığını iddia eden insanlar, bunu iddia ederken bile herhangi bir insan ile iletişimde bulunurken (sosyal medya vb.) mecralar kullanarak iletişim eksikliğini gidermek ister.
  iletişim sosyal olan tüm varlıklar için zaruridir ki, bu da yalnızca insan için geçerlidir.
  salt yalnızlık yaşamak modern zamanda neredeyse imkansız olduğu için, iletişim bir ihtiyaç durumu haline gelmiştir.