1. hani hep derler ya, başına gelmeden bilemezsin. bu durum da benim için o kadar saçma geliyordu ki. hani mantıklı düşündüğün zaman, ilişkiye ara vermek demek o ilişkiden kaçmak demek geliyordu bana o zamanlar yani bundan bir hafta öncesine kadar. bazen öyle bir gerekiyormuş ki.. evet insan sevdiğinin elini tutunca tüm dünyaya meydan okuyabilir ama en yakınlarına? işte en yakınlarına meydan okuyamıyorsun. hele ki sevgilin çok çok sevdigin yengenin yeğeni ise.. işler öyle bir hal alıyor ki, gecelerce düşünüyorsun. kısacası;
  " an geliyor ki, tüm söylediklerini bir bir yediriyor hayat insana "
 2. böyle bir istek geldiğinde kendinize hakim olun. %70 oranında ayrılmak üzere olduğunuzu fakat bunu talep eden kişinin sizde tutunacak son bir dal aradığını da unutmayın ve bir sinir harbiyle halihazırda var olan dalları kırmayın zira bir süre sonra asıl sorun ara vermekten çok siz oluyorsunuz çünkü insanlar en iyi ayrılıkta tanınıyor.
  arayı talep eden kişi sizi artık sevmiyor demek değildir, özlemek istiyor olabilir sizden başka bir çok sorun karşısında hayattan sıkılmış olabilir - ben yardımcı olayım neden benden kaçıyor ki? diye düşünmekte haklısınız fakat o böyle bir çözüm istemiyor- karşınızdaki insana izin verin, asgari bireylik bunu gerektirir.

  ara süresince bilimum stalklamalardan kaçının, "aha whatsappta, kim bilir kimle konuşuyor" şeklinde düşünmek sizi düşüreceği gibi karşınızdaki insana da verdiğiniz değeri sorgulatır. arkaraşlarınızla zaman geçirin, saçma salak kendinizi doldurmayın ve kendinize de zaman verin zira ilişki sizi de yıpratmış olabilir bunu ilk talep etmeyen olarak ilk başta karşı çıksanız da, zamanla anlayacaksınız.

  not: bir zamanların bıçkın akrebi, şimdilerin naif terazisi. *
 3. bitmiş ilişkidir sadece söylemeye cesaret edemiyodur kabullenemiyodur iki taraf da.bir an önce adını koyup ayrılın daha fazla yıpranmayın.
  wtf
 4. haber bültenlerinde son reklam arasına benzer. reklam bitince iyi akşamlar denilir bülten biter.
 5. zaten ortada bir mücadele varmış ve taraflardan biri mola almış. moladan sonra nasıl devam eder diye de merak etmeye gerek yok aslında. mücadele devam ediyor ve birinin kazanması lazım.
 6. genellikle başrol oyuncularından birinin değişimi ile yeni sezonunda yeni kanalında devam edecek ilişkilerin sezon sonu bölümünün ana temasıdır.
 7. vakti zamanında friends dizisine ross ve rachel aracılığıyla konu olmuştur.

  (bkz: we were on a break)
 8. böyle bir karar almak için şöyle bir umudu olmalı insanın. ara verip de mutlu olanı görmedim ben. ama artık sevmediğini ya da sevilmediğini kabullenmemek için ara verilir. umut edilir ama olmaz.
  sezgi
 9. öncelikle ara vermek için başlamış olmak lazımdır.