• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
ilk filmim - stephen lowenstein
aralarında neil jordan, gary oldman, steve buscemi, coen biraderler, ang lee, kevin smith, oliver stone, ken loach, mike leigh, pedro almodóvar gibi isimlerin olduğu yirmi yönetmen ilk uzun metraj filminin serüvenini en ince ayrıntısına kadar anlatıyor ilk filmim'de. senaryo yazımından finansman bulmaya, oyuncu seçiminden film ekibini toplamaya, çekimden kurguya, filmin satışından gösterime girmesine kadar film yapımının bu uzun ve meşakkatli yolunu büyük bir açık yüreklilikle göz önüne seriyorlar.

stephen lowenstein'ın gerçekleştirdiği röportajlarda yalnızca film endüstrisinin dinamiklerine değil, yönetmenlerin bu şahsi yolculuklarında yaşadıkları sıkıntılara, acılara, aldıkları derslere ve zor kararlara da göz atma şansı buluyor okur.

"bir şeyi ilk kez yapacak olanlara evet diyenlere, hayır diyenlerden çok daha ender rastlanır. onlara duyduğum minnettarlık adına, bu kitabı ataletin çekiciliğine direnmeyi başaranlara ve hangi alanda olursa olsun, yaptığı işte yeni, acemi olanlara ilk kez şans tanıyanlara ithaf ediyorum."
  1. sinemaya karşı ilgisi olanların kaçırmaması gereken 20 ünlü yönetmenin röportajlarından derlenmiş kitap , özellikle clerks filminin yapım aşaması mutlaka okumalısınız.