1. 1 mayis 1776 yılında adam weishaupt tarafından kurulmus örgüt. misyonlari; ahlakli ve erdemli olmanin yayginlastirilmasi ve ilerleyen kötülüge karsi koymak icin, iyi insanlar birligi olusturmak. 1780 de baron adolph knigge nin katilmasiyla, örgüt yayginlasmaya baslamis. weishaupt sonralari örgütünü, masonlugun temelleri üzerine oturtmak icin calismistir. 1784 de örgütün yasaklanmasiyla, weishaupt isini kaybetmis ve sürgüne kacmistir.
  bircok efsane ve komplo teorileri, bu örgütün bugüne kadar geldigini ve gizli isler yürüttügünü ileri sürmekteler(fransiz devrimi, katolik kiliseye karsi savas, dünya hakimiyetini ellerine gecirme vb.).
 2. böyle dedi aydınlatanlar hakkında konuşup, aydınlatan adam. ve dinledi bir cüce, büyümek için beklerken.
  yoldan timsah geçti ve haykırdı, diğer gözünüz nerede? ikisini birleştirdiniz mi?
  tanım gerekli, tanım, kökeni haçlı seferlerine dayanan meraklı örgüt.
 3. ilk defa 1492 yılında menendez pelayo isminde bir ispanyol yazar tarafından kullanılan kelime.

  kendisi "alumbrados" isimli bir örgüt hakkında yazdığı raporda bu örgütten illuminati olarak bahseder. sanırım ispanyolca'dan latince'ye bir çeviri ama kaynağa da tam güvenemiyorum. çünkü illuminati konusunda çok fazla bilgi kirliliği var ve latince ve ispanyolca bilgim de yok. bu nedenle doğruluğunu şu an teyit edemiyorum.

  alumbrados isimli bu örgüt 1623 yılında engizisyon tarafından yasaklanmış.

  sebebi ise örgütün aslında islam propagandası yapması imiş. hatta bu örgüt "ruşeni" ismi verilen bir islam tarikatının öğretilerini benimsemiş.

  başka bir illuminati topluluğu ise adam weishaupt tarafından 1771 yılında kurulmuştur ki komplo teorileriyle birlikte anılan örgüt de budur.

  weishaupt'un bu örgütü kurma nedeni cizvitlere karşı rakip bir protestan örgütün var olması. klasik protestan-katolik çatışması bu örgütün kurulma sebeplerinden biri olmuş.

  örgüte illumitai konmasının sebebi ise örgüte üye olanlarının amacının entelektüel ve aydın bireyler olmak istemesiymiş.

  bu örgüt, üç ana gruba ve onları oluşturan derecelere ayrılmış:

  1-çocuk yuvası

  1.1-hazırlık deneme

  1.2-novitiate (yamaklar)

  1.3-minerva

  1.4-minor illuminatus (küçük aydınlanmış)

  1.5-magistratus (usta)  2-simgesel masonluk

  2.1-çıraklar

  2.2-kalfalar

  2.3-üstadlar

  2.3.a-major illuminatus (büyük aydınlanmış)

  2.3.b-illuminatus dirigens (yönetici aydınlanmış)


  3-gizemler

  3.1-küçük gizemler

  3.1.a-rahip

  3.1.b-prens

  3.2-büyük gizemler

  3.2.a-magus (büyücü)

  3.2.b-rex (kral)
 4. dünyadaki üretici güçlerin yönetilmesinin yoğunlaşması süreci olan globalleşme nesnel bir süreçtir ama bu nesnel sürecin yönetilmesi (üretici güçlerin yönetilmesinin yoğunlaşması sürecinin yönetilmesi süreci) öznel bir nitelik taşır. öznel bir nitelik taşır yani bu süreci yönetenlerin etik keyifiliklerine göre ''İlerler''.

  dünyadaki zenginliklerin yarısından fazlasının 300-400 küsür ailenin elinde olduğunu duymuşsunuzdur. hadi 400 değil 1 milyon aile diyelim. nerden bakarsan bak 7 milyar nere 1 milyon nere. işte bu bir avuç aile dünya ekonomisini de yönetiyor. dünya ekonomisini yönetimsel bağlarlarla kendine bağlayan 147 uluslararası şirket fiilen üretim-finans alanını da yönetiyor.

  dünyanın sınırsız olmadığı ve doğal кaynaкların herkese yetmeyebileceği fikri yeni bir fikir olmasa gerek. antik mısır dervişleri de (ki firavunları hüкmediyormuş gibi gösterip mısıra hümedenler de onlardı) bu kanıya varamayaca kadar cahil olamazlar: kaynaklar sınırıydı ama mısırlı dervişler (ve mısırlı olmayanları da) kendine ve çocuklarına ayrıcalıklı bir tüketim hakkını güvence altına almak istiyordu ama biz sıradan vatandaşlar/köleler gibi çalışmak ''amelelik'' yapmak istemiyordu tabi. ne ayranım dökülsün ne popom zarar görsün istiyordu yani. böylece dünyanın her yerinde sırtlarını yaslayabilecek bir doktrin geliştirdiler ve dünyaya yaydılar. bu doktrinin abcsi tesniye'dir (tesniye demek ''Yasa'nın Tekrarı'' demetir. Tanah'ın ve Eski Ahit'in ilk beş kitabı olan Tevrat'ın beşinci kitabıdır). eski mısır dervişlerinin kendileri ise yahudilerin levi sülalesinin içine karıştı ve orada o temelde bir klan örgütü kurdular. bugün global gidişatı belirleyen örgüt de budur. ve bunu tesniye konseptine ve incil konseptine göre yapar. gerek ekonomik gerek kültürel ve bilimsel ve felsefi hegemonik (Bkzhegemonya) hakimiyet kurar. bu emir-komuta zincirine dayalı bir yönetim biçimi değildir. komutan gibi hoca gibi lider gibi emretmez ama yaptırır çünkü aklın ve metodolojinin sınırlarını da kendisi belirlemiştir. yani adamın aklını alır ama bi yere kadar tabi. onlar da insan neticesinde.
  (Valeri pyakin'Den derlenmiştir)