1. 1 mayis 1776 yılında adam weishaupt tarafından kurulmus örgüt. misyonlari; ahlakli ve erdemli olmanin yayginlastirilmasi ve ilerleyen kötülüge karsi koymak icin, iyi insanlar birligi olusturmak. 1780 de baron adolph knigge nin katilmasiyla, örgüt yayginlasmaya baslamis. weishaupt sonralari örgütünü, masonlugun temelleri üzerine oturtmak icin calismistir. 1784 de örgütün yasaklanmasiyla, weishaupt isini kaybetmis ve sürgüne kacmistir.
  bircok efsane ve komplo teorileri, bu örgütün bugüne kadar geldigini ve gizli isler yürüttügünü ileri sürmekteler(fransiz devrimi, katolik kiliseye karsi savas, dünya hakimiyetini ellerine gecirme vb.).
 2. böyle dedi aydınlatanlar hakkında konuşup, aydınlatan adam. ve dinledi bir cüce, büyümek için beklerken.
  yoldan timsah geçti ve haykırdı, diğer gözünüz nerede? ikisini birleştirdiniz mi?
  tanım gerekli, tanım, kökeni haçlı seferlerine dayanan meraklı örgüt.
 3. ilk defa 1492 yılında menendez pelayo isminde bir ispanyol yazar tarafından kullanılan kelime.

  kendisi "alumbrados" isimli bir örgüt hakkında yazdığı raporda bu örgütten illuminati olarak bahseder. sanırım ispanyolca'dan latince'ye bir çeviri ama kaynağa da tam güvenemiyorum. çünkü illuminati konusunda çok fazla bilgi kirliliği var ve latince ve ispanyolca bilgim de yok. bu nedenle doğruluğunu şu an teyit edemiyorum.

  alumbrados isimli bu örgüt 1623 yılında engizisyon tarafından yasaklanmış.

  sebebi ise örgütün aslında islam propagandası yapması imiş. hatta bu örgüt "ruşeni" ismi verilen bir islam tarikatının öğretilerini benimsemiş.

  başka bir illuminati topluluğu ise adam weishaupt tarafından 1771 yılında kurulmuştur ki komplo teorileriyle birlikte anılan örgüt de budur.

  weishaupt'un bu örgütü kurma nedeni cizvitlere karşı rakip bir protestan örgütün var olması. klasik protestan-katolik çatışması bu örgütün kurulma sebeplerinden biri olmuş.

  örgüte illumitai konmasının sebebi ise örgüte üye olanlarının amacının entelektüel ve aydın bireyler olmak istemesiymiş.

  bu örgüt, üç ana gruba ve onları oluşturan derecelere ayrılmış:

  1-çocuk yuvası

  1.1-hazırlık deneme

  1.2-novitiate (yamaklar)

  1.3-minerva

  1.4-minor illuminatus (küçük aydınlanmış)

  1.5-magistratus (usta)  2-simgesel masonluk

  2.1-çıraklar

  2.2-kalfalar

  2.3-üstadlar

  2.3.a-major illuminatus (büyük aydınlanmış)

  2.3.b-illuminatus dirigens (yönetici aydınlanmış)


  3-gizemler

  3.1-küçük gizemler

  3.1.a-rahip

  3.1.b-prens

  3.2-büyük gizemler

  3.2.a-magus (büyücü)

  3.2.b-rex (kral)