1. dedemin babasından kalma bir modeline sahip olduğum imco'nun mükemmel çakmağı. 50'lerin ortalarında üretilmesine rağmen, bugüne kadar sorunsuz yanmaya devam ediyor.

  kolonya, gaz yağı, 95 oktan ve zippo benzini ile çalıştığı görülmüştür. gaz yağı çok uzun süre gider. dedemin söylediğine göre gaz yağı ile 6 ay takviye yapmadan kullanılır. 95 oktan ise çakmakta is bırakır. ve 2 gün gider. zippo benzini hem kokusu ve kalitesiyle tercih edilir. tahmini 2 hafta rahat gidiyor.

  ortamlarda ateş isteyenlere verildiği an sadece sigarasını yakmak gibi basit bir amacı olan insanları içten içe gülerek izlemek bu çakmağın nihai amaçlarındandır. ilk defa eline alan sağına soluna basıp, deposunu çıkarmaya çalışıyor. * doğru yeri bulduğu anda da kavrama noktasına getirmeden yakmak gerekiyor.

  60'larda çekilmiş bir çok filmde görülmüş bir çakmaktır. bakım istemez. ama bakım yapıldığı zaman sonsuza kadar çalışacakmış hissi verir. hiç yarı yolda bırakmadı. dağın başında yakıtı biterse arabadan kolonyayı çıkarıp takviye ile çalıştırmaya devam edersiniz. çamaşır makinesinde yıkandığı halde nikelajı solmamış ve yakıt takviyesi ardından yanmaya devam etmiştir.

  piyasada 40 liraya imitasyonları bulunur. ancak onlar yeni yapımlardır. ikinci el sitelerinde ise 100 liraya 70 ve 80'lerde yapılmış versiyonları 100- 120 lira arası satılmaktadır. 60'ların başları ve 50'lerin sonlarındaki modelleri ise nadir olarak satılır ve yine 120-200 lirası fiyatlara bulunabilir. anadolu'daki ismi muhtar çakmağıdır.

  http://i.hizliresim.com/yV6O9M.jpg

  http://i.hizliresim.com/oEXMlq.jpg

  http://i.hizliresim.com/dXvVEQ.jpg