1. imdb sitesinde sadece düzenli olarak oy veren aktif kullanıcıların oyuyla oluşan listedir. sen yeni üye olup bir filme 10 verirsen ortalamaya etkisi sadece filmin sayfasında görülür. Bu sebeple filmlerin sayfasındaki puanıyla top 250'deki puanı değişkenlik göstermektedir. güzel ve mantıklı bir uygulamadır.

    Mesela interstellar - christopher nolan'ın sayfasındaki puanı 8.8'ken imdb top 250'deki puanı 8.6'dır. en azından nisan 2015 itibariyle öyleydi.
  2. (bkz: imdb top 250 tv)

    ayrıca bugünkü durum için o günleri yakinen takip etmiş bir kalem olarak açıklama gireyim,

    shawshank'ın zirveye çıkışı tamamen the dark knight sebebiyledir. 3 yahut 4 numaradan listeye giren film kısa zamanda zirveye oturdu ve yoğun bir oylama kampanyası başladı. the godfather 2, shawshank 3 numaraya gerilemişken, shawshank fanları çevik bir hamleyle aradan sıyrıldılar ve dark knight üç numaraya inerken, shawshank 1 numaraya oturdu ve o günden beri de zirvede. daha eski zamanlarda godfather 1, godfather part ii 2 numaraydı, shawshank da 3teydi. şunu da ekleyeyim, iyi kötü çirkin ve sonrasında pulp fiction 4 numaraya yükselmişti, şu an gördüğüm schindler's list'in yerlerini almış olduğu.

    ayrıca bunlar sadece istatistiksel bilgiler. listenin kalitesi hakkında hiçbir yorum yapmıyorum bu yazı bağlamında. belki başka zaman.