1. imkan-sız mı yoksa mümkün mü değil?
  2. mantıken imkansız diye bir şey yoktur demek hinduizmin kast sistemindeki en alt tabakayı reenkarnasyon ile kandırması gibidir.sonuçta miletli thales'in dediği gibi" umut fakirin ekmeğidir" bilimden uzak cahil işi bir motivasyon cümlesidir.
  3. olasılığın sıfıra en yakın olduğu yerdir. mantıken imkansız diye bir şey yoktur, henüz gerçekleşmemiş ve/veya henüz gerçekleşme koşulları oluşmamış şeyler vardır. bu nedenle imkansız vardır demek olasılıkları anın koşullarına göre değerlendirmektir.

    aynı durum kesinlik için de geçerlidir. kesinlik olasılığın bire en yakın olduğu yerdir. çünkü milyonlarca kere farklı koşullarda denenmiş olsa bile her anın yarattığı koşullar farklı olacağından ve her koşulu denemek "neredeyse imkansız" olduğundan bir duruma ve/veya olaya kesin demek yine olasılıkları o ana kadar oluşmuş koşullara indirgemektir.

    sonuç olarak koşullar asla sıfır veya bir olacak bir keskinliğe gelemez. bunun sebebi her an değişen koşullardır. kesinlik ve imkansızlık durumları ancak ve ancak dogmatizmi doğurur.