• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
Yazar trevanian
inci sokağı - trevanian
inci sokağı trevanian'ın (rodney william whitaker) ölümünden önce yazdığı son kitap. otobiyografik öğelerde barındıran eser otuzlu ve kırklı yılların amerikasından kesitler sunuyor. trevanian bu kitapda yoksulluk içerisinde geçen çocukluğunun önemli bir bölümünü geçirdiği new york'un albany bölgesindeki sokağını, oradaki ilişkileri, annesi ve kız kardeşlerinin yaşama bakışlarını kendine has uslubu ile anlatıyor. mahallenin yahudi bakkalı ve o zamanki toplumun yahudilere bakışı, seçim için oy kaygısında olan politikacıların halka yaklaşım şekilleri, mahalledeki dış dünyayala ilişkisi az insanlara yaklaşımlar trevanian tarafından hem çocukluk yılları gözüyle hem de günümüzün bakış açısı değerlendiriliyor. hem bir belgesel hem otobiyografi hem de roman içeriğine sahip eser trevanian'ın ailesine ilişkin son değerlendirmeleri ile son buluyor. (vikipedi- c/p)
  1. trevanian'ın (bkz: rodney whitaker) ölümünden önce piyasaya çıkan son romanı. bir nevi otobiyografisi. kitapta da belirtildiği gibi adresinden dipnotları indirip beraber okunması en lezzetlisi olur. Bu dip notlarda dehşet ince ayrıntılar bulunuyor ve okumanın verdiği keyfi birkaç katına çıkartıyor.
    trevanian'ın bilinen polisiye-macera romanları ile alakası yok. o kadar iyi bir dili ve içinde o kadar çok detay var ki cidden en az 10 kere okudum ve her seferinde farklı bir şeyler bulabildim..