• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.75)
inferno - ron howard
dan brown'un inferno kitabından uyarlanan film. başrollerinde tom hanks ve felicity jones gibi isimler var.robert langdon bir gün floransa da bir hastanede uyanır ve olaylar gelişmeye başlar.kendini bir gerilim ve aksiyonun içinde bulan langdon başında şiddetli bir ağrı ile ne olduğunu anlamaya çalışırken peşinde onu arayan bir katil vardır.bertrand zobrist isimli karakter dünya nüfusunu azaltmak için feci bir hastalık yaymak üzeredir.bundan sonra zamanla yarışan langdon kendini bir anda olayların içinde bulur. dante alighieri'nin ilahi komedya eserinde gizlenen şifreyi çözmeye çalışır bir yandan da peşindeki katilden kaçmaya çalışırken yaptığı yolculuk istanbul'a kadar uzar.
 1. sanat kokan gerilim aksiyon birazda dram olan bu film cuma günü vizyona girecek.filmin kitabından daha iyi olacağını düşünmüyorum.kitap muazzamdı.
 2. bir robert langdon fanı olarak sabırsızlıkla beklediğim film.

  ne yazık ki araya başka kitaplar girdiği için kitabını bir türlü okuyamadım. bu sebeple konudan epey habersizim ama divina commedia'yı defalarca okumuş biri olarak the da vinci code'da da olduğu gibi saçma bir konu üzerine kurulmaz diye ummaktayım.
 3. özette yazdığı gibi ilahi komedya üzerine kurulu bir eserin film uyarlamasıdır. bol bol alıntı ve tasvir bekliyorum. filmin belirli kısmı da istanbul'da geçecek. dan brown'un kitaplarında mekan vurgusu hep oluyor. çok güzel istanbul manzaraları da izleyeceğimizi düşünüyorum.
 4. ne kadar iyi olursa olsun kitabını okumadan izlenmesi gerektiğini düşünüyorum yoksa daha önceki filmlerde yaşadığım hayal kırıklığını yaşayabilirsiniz.

  bu film kötü demek midir? hayır! aksine gayet başarılı bir film olacağını düşünüyorum ancak tarihte kitabını aşabilmiş tek film the godfather'dır. bunu kabul etmek lazım. hele ki uyarladığı film cehennem gibi bir kitap olunca ne yazık ki filmin kitabından iyi olabilmesi için tarihin en iyi set ekibine ihtiyaç var ki onların bile bunu yapabilmesi bir ihtimal.

  neyse, sözü çok uzatmadan iyi seyirler diliyorum.
 5. !---- spoiler ----!

  filmin sonunda bütün dünyanın öldüğü filmdir.

  !---- spoiler ----!
 6. klasik bir dan brown tarzı daha.hoş ama tarz geliştirilmeli yeni şeyler denenmeli.
  bir de istanbul'u güzel göstermişler sevindim.
 7. filmi bugün izleyebildim naçizane görüşlerimi buraya aktaracağım.uzun zamandır beklediğim bir filmdi, önceki da vinci'nin şifresi ve melekler ve şeytanlar filmlerinin overrated kalışı yoksa inferno (cehennem) içinde mi aynısı olacak diye düşündürmüştü ancak yanılmışım ve harika bir film ortaya çıkmış.

  film aynı kitabını okurken beynimde canlandırdığım gibi olmuştu hatta bazı sahnelerde ya bunu ben mi çektim acaba oldum kurgu güzeldi... istanbul'u nasıl floransa'dan daha güzel bir şehir olarak betimlediler hala aklım almıyor çünkü floransa sanat ve kültür bakımından bence bir iki tık daha önde ama bunu yaptılar ve muazzam oldu, istanbul'a tekrar aşık oldum hatta boş bir vakit bulduğumda tekrar ayasofya müzesini ve yerebatan sarnıcını ziyaret edeceğim.

  filmde oyuncular karakterlere tam olarak oturmuştu. tom hanks zaten bundan önceki diğer iki filmde de robert langdon karakteriyle bağdaşmış bu filmde ise bertrand zobrist ve sienna brooks karakter oyuncu seçimleri kusursuz olmuş.

  kitabı okumayanlar varsa bundan sonrası için gözlerini başka yere çevirip okumayı kessinler spoiler olabilir... filmde kitaptan ayrı bir son yapmaları biraz hayal kırıklığına uğrattı. kitapta virüs insanlığa yayılmışken filmde virüsün yayılmasını engellediler bence bu filmin sonunun biraz sönük kalmasını sağladı.

  ellerine sağlık dan brown sen ve kitapların muhteşem detaylarsınız.
 8. !---- spoiler ----!

  yerebatan sarnıcı on numaraydı..

  karantina muhabbeti de iyiydi.

  !---- spoiler ----!
 9. kitabın ruhunun pek yansıtılmadığı, şifrenin çözümünün hızlı sarılarak ve bazı yerlerin atlanarak/değiştirilerek senaryolaştırıldığı ancak özellikle "sevgili sahnesi"nin bilal'e anlatır gibi anlatılmak suretiyle uzatıldığı bir film olmuş.

  tom hanks'in -güvenlik endişesiyle- çekimler için istanbul'a gelmediğini öğrenince kızmıştım ama filmde başına gelmeyen kalmadı adamcağızın, acıdım :p
 10. ve tabiki tom hanksin mükemmel klasik yapboz
  tamamlama filmi denebilir ama güzel film izleyin ayrıca istanbulun adı her geçtiğinde içimden as bayrakları as dedim evet dedim.