1. tam olarak ihtiyacım olan öğüt, tavsiye, yol gösterme ve yardımcı olmaların bütünüdür.
  lise ve üniversite hazırlıkta görmeme rağmen ne sınav ingilizcesi var ne de akıcı konuşma ingilizcesi. yurt dışına çıkma fırsatım yok. bolca vaktim var diyen birine verilecek tavsiyeler olmalı?
 2. eğer bir öğrenci evi yada bekar evinde kalıyorsaniz internetten yurtdışından gelen gezginlere konaklama için evinizi minik bir ucret karşılığında açabilirsiniz (bedava olmasının guvenlikle alakali sakıncaları olabilir. siz önce güven veren bir profil çizmelisiniz). değisim öğrencisi olur vesaire. benim yapma şansım olmadı ama yapabilen arkadaşlarım bu konuda çok fayda gördüler. abd den ziyaretçi için craigslist diye bir site var. daha çok avrupa dan ziyaretçi için couchsurfing gibi bir site olacaktı.
 3. eğer kolejli değilsen, anne babandan biri ingiliz değilse, yaşadığın yerde ingilizce sokakta konuşulan bir dil değilse hayatta öğrenemezsin. su bile isteyemezsin bakkaldan. hele hele "tense"ler şeklinde dil öğretmeye çalışan kurslara temas etmişseniz tamamen sıçtınız. bildiğiniz de gider.
 4. birazcık ta olsa faydasının olacağını düşündüğüm site duolingo
 5. input - oütput olayidir..

  input= read + listen

  output = write + speak

  ana kural budur..yöntemlerini kendine göre olustur..

  sadece oturup gramer calisanlardan olma..tabi grameride ihmal etme lütfen..

  not:ingilizce bilmiyorum..almanca ögrenirken ögretmenim dil ögrenmenin mantigini kisaca özetlemisti..

  tesekkürler bütün mezeleri sayan alman ögretmenim..
 6. çokça emek harcadığım, ancak bir türlü fiile dökemediğim eylem içeren konudur. şöyle ki; yaklaşık 2 yıl boyunca online kurslara katıldım. mümkün olduğunca da disiplinli çalışmaya gayret ettim. neyse kurs sonlarında ve başlarında ilerlemeler görüldü fakat kendimde hala o yetiyi hissedemiyordum.

  bir süre ne yalan söyleyeyim kendimi geri zekalı gibi hissetmeye başladım(bu tehlikeli bir düşüncedir). bir süre sonra istanbul'a seyahat etmem gerekti ve bir hostel ayarladım. gece vardığımda türkçe bilen kimse yoktu. basit gelebilir ancak hiç zorlanmadan rezervasyonumu yaptım, bir kaç soru sordum ve kısa olsa dahi sohbet edebildim. tabi reel hayatta o ana değin kullanma fırsatı edinemediğim için epey mutlu olmuştum.konakladığım süre boyunca epey deneyimleme fırsatım oldu bu anı.

  velhasıl işin özü biraz kendine inanmak, biraz da eyleme geçmekte gibi. gerisi bolca kelime öğrenmek, dilin yapısını da boşvermemiş olmak. akademik dil ise bambaşka bir derya, ona da çalışıyorum bakalım.

  son olarak rica ediyorum şu utanma evresini, ay yanlış konuşursam nolurları aşalım. işi çok zorlaştırıyor. (bkz: hala aşamadı)
 7. -grammer falan çalışayım deme
  -kelime öğren ,öğrendiklerini kullanmaya çalış
  -ingilizce dizileri ingilizce altyazı ile izle (anlamıyorum diyip izlemeyi bırakma)
 8. pc oyunu oynamak ciddi bir artı kazandırıyor bu konuda...
  müzik dinlemek de faydalı tabii sözlere bakarak...
  bir de "where is the sultanahmet?" bağlamında eminönü, karaköy gibi turistik yerlere gidip konuşmak gerek ki animatörleri düşünün her dili tarzanca da olsa gayet anlaşabiliyorlar...
  dizi izlemek de faydalı...

  ben nasıl mıyım?
  fifty fifty...
 9. başlıktan kasıt, doğal bir şekilde konuşabilecek seviyeye gelmek ise, a.j. hoge'u takip etmenizi (sayfalarında paylaşımları var) ve kendisinin "effortless english" setini önerebilirim. yalnız, bu seti aldığınızda, pratik yapmayı aksatmamanız gerekiyor çünkü setin amacı, pratik yapa yapa,sizin türkçe'sini düşünmeden, dilbilgisi endişesi yaşamadan otomatik cevaplar vermenizi sağlamak. setteki öyküler gerçekten basit(*:fabl gibi genel olarak) ama a.j. hoge öyle coşkulu ve anlaşılır anlatıyor, soru soruyor ki siz de kapılabiliyorsunuz ;) set sadece öykülerden oluşmuyor, o öykülerle ilişkili ve sadece ingilizce için değil, genel olarak kişisel gelişiminiz için faydalı kısımlar da var.
  bir de a.j.hoge öğrencilerin yazışabileceği bir platform oluşturmuştu(*:hâlâ vardır herhalde),öğrencilerle arada canlı video bağlantısı yaparak da konuşma pratiği yapıyordu(*:bu konuda çekingen olduğum için kaçtım gerçi ondan;))
 10. yaşadığımız şu modern zamanlarda durum, her ne kadar hayatın hengamesinden, geçim derdinden vs. herhangi bir konuya doğru dürüst yoğunlaşacak zaman bulamıyoruz gibi görünse de, bir çok zamanı da hayatın akışı içerisinde biz kendimiz eziyoruz maalesef. örneğin yollarda geçirdiğimiz vakitler. üniversitedeyken yaklaşık 2 saatimi kemiksiz yollarda geçiriyordum, şimdi arabadır, servistir falan 1 saate düştü ancak azalsa da hala çok değerli bir zaman. yani demem o ki, her gün tekrar tekrar dinlemekten usanmadığınız o şarkıları ya da dandik türk radio programlarını bırakın da podcast dinleyin evet podcast! şu an birçok podcast uygulaması mevcut .yüzlerce radyo kanalının yüzlerce kaydına anında erişim sağlayabiliyorsunuz. evet başta ürkütücü gelebilir, görmeden, altyazı olmadan 1 saat radyo programı dinleyeceksiniz. eğer pratiğiniz hiç yoksa başlarda zorlanabilirsiniz ancak emin olun çok gelişeceksiniz, hem sadece ingilizce anlamında da değil. çünkü birazdan adını vereceğim programların kayıtları çok yoğun bilgiler barındırıyor içerisinde, dolayısıyla anlatacak, üzerine konuşacak, düşünecek de birçok konunuz olur. hem zaten fikriniz ve bilginiz yoksa dil yetkinliğini nerede kullanacaksınız ki. her ne kadar kayıtlar bilgi odaklı olsa da bir o kadar da eğlenceli aslında...dinleyin pişman olmazsınız!
  1. startalk (neil degrasse tyson 'un mükemmel anlatımı ve eğlenceli konuklarıyla uzay-zaman'da kaybolabilirsiniz)
  2. ted radio hour (guy raz'ın host'u olduğu, ted talk'ların ve konuşmacılarının ortak bir konu özelinde bir araya getirilerek oluşturulmuş yayınlar, çok seversiniz ;)
  3. freakonomics radio
  4. stuff you should know
  5. stuff to blow your mind
  6. how to do eveything ...ve daha onlarcası, keyfinize göre tarih, hikaye ya da goy goy odaklı birçok program da bulabilirsiniz tabi.

  not: ayrıca bir diğer teknik de, eğer kafanızın içinde çok yaşayan, olanlar üstüne çok düşünen veya kendi kendine konuşan bir insansanız, bunları ingilizce yapmaya çalışın. evet o kendi kendi kendinize ettiğiniz kavgaları inglizce edin, mükemmel bir tekniktir 100% garantili :d

  not: evde hergün 10-15 dk ayna karşısında o anda kafanızda beliren bir konu hakkında ingilizce konuşun. rol play şeklinde de olabilir bu, mesela euro
  2016 da hat-rick yapmış genç bir forvetin basın toplantısını canlandırın :) diyelim ki beceremediniz ve sıçtınız..en fazla ne olabilir ki kendi kendinize rezil olursunuz ve tekrar baştan alırsınız. ayna karşısında konuşmaların bir diğer faydası da, ellerinizi, duruşunuzu ve mimiklerinizi konuşma esnasında koordineli kullanmanızı öğretmesidir.

  haydi kolay gelsin!