1. galat-ı meşhur "insiyatif"in doğru yazılışı.

  tdk'ye göre öncecilik, üstünlük, karar verme yetkisi, gerekli kararları almayı bilen kişinin yetkisi anlamlarına geliyor.

  doğru yazılış şeklini karıştıracak olursanız ingilizce'sinden aklınıza gelsin. initiative...*

  bu kelimeyi doğru yazanlara denk gelince minik bir mutluluk yaşıyorum.*
 2. bu kelimeyi yirmi yıl önce öğrenmiş olsam, yirmi yıldır yanlış söyleyip, yanlış yazıyormuşum. hey gidi insiyatif, bugünden itibaren inisiyatifsin.

  yalnız başlığa bakmadan yazamadım. nasıl değişecek ise...
  ozumm
 3. orijinal ve itibarıyla kelimeleri ile birlikte en çok yanlış yazılan kelimelerden birisidir. sırf kelimelerin doğru yazımlarını göstermek için bile ayrı bir başlık açılabilir aslında. hem biz öğrenmiş oluruz hem de burayı okuyanlara öğretmiş oluruz. neyse efendim kısacası orjinal değil orijinal, itibariyle değil itibarıyla(an itibariyle - an itibarıyla) doğru olanı. başlığa pek uygun düşmedi belki ama şimdilik buraya yazmış olalım. başlık açılırsa uygun şekilde taşırız yorumumuzu da.
  ae
 4. doğru yazımını öğrendiğim günden beri inatla yanlış yazanları uyardığım kelime. hep de aynı tepki... "yok la oğlum saçmalama nasıl orda da i var" .

  aynı zamanda en sevdiğim kelimelerden biridir. çok şekil bence.
 5. genelde yanlış yazılan kelimelerden biri. dün akşam önemli bir resmi kurumda çalışan biri stajla ilgili bir mailde insiyatif yazmıştı. tabii ben şok :) cevap yazarken inisiyatif diye yazdım. anladı mı yanlış yazdığını bilmiyorum.
 6. gerekli durumlarda kendiliğinden önemli kararlar vererek eyleme geç(ir)me yeti ve yetkisi.