1. bir kez doğar insan, bir kez ölür. ikiside elimizde değildir. insanların son arzusu, ölümlerinden sonra bendenlerinin ne olacağı hakkında karar verme özgürlükleri vardır.
  dünyada bunun için cenaze şirketleri değişik seçenekler sunmuşlar ve insanlar kendilerine göre seçimler yapmışlar.

  - plastinasyon
  öldükten sonra tüm vücüt sıvıları boşaltılır ve sıvı polimer enjekte ediliyor. daha sonra özel gaz püskürtülerek ısıtılan beden elastik hale gelerek kokusuz ve kalıcı oluyor. 40 kadar ülke eğitime elverişli olduğu formaldehitli kadavralar yerine bu bedenleri kullanıyor. elastikeyet sayesinde bedene istediğiniz pozu verdirebiliyorsunuz.

  -doğaya terk etme
  akbalara yem olmak olarakta bilinen bu yöntemi hindistan’ın parsi zerdüştleri ve tibet budistleri uyguluyor. ölü bir bedenin toprağın ve ateşin saflığını kirleteceğine inandıklarından cenazelerini, tepelik bir yere inşa ettikleri "sessizlik kuleleri"nin üzerine bırakıyorlar.

  parsilere göre tibetli budistlerin doğaya terk etme yöntemi farklı. onlar ölülerini parçalıyor, daha sonra kuşlara, hatta kimi zaman vahşi köpeklere terk ediyorlar. parası olanlar, cenazelerini bu törenlerin yapıldığı üç tapınaktan birine götürebiliyor. olmayanlar ise, yakın bir yerdeki kayalıklarda bu işlemi yapıyor.

  - küle dönüşme
  abd' de bir cenaze şirketi yakıldıktan sonra balıklarla birlikte uyuyabilmeniz için, küllerinizi yapay bir mercan kayalığının parçası haline getirebiliyor. uzaya uyduyla kül fırlatıyor.
  çok maliyetli ama parası olan için bir seçenek.

  abd li yazar hunter s thompson’un son arzusu, güneş batarken küllerinin gökyüzüne savrulmasıydı. öldükten sonra tüm masraflarını arkadaşı aktör johnny depp’in karşıladığı cenaze töreninde, külleri, havai fişekler içerisinde havaya karıştı.

  bir de pırlanta yüzük olma seçeneği var. lifegem şirketi insan külündeki karbonu, 24 hafta kadar süren bir işlemle pırlantaya dönüştürüyor ve kolye ya da yüzük oluyorsunuz. insan külünün tamamından her biri 1 kıratlık (0.2 gram)50 pırlanta yapılabiliyor. öldükten sonra sevdiklerinin kalıcı olması için bu şirkete talep çokmuş. çok maliyetli olduğundan hiper zenginler bu şirkete başvurabiliyor.

  - ekolojik defin
  isveç firması promessa isteğe göre bu yöntemi kullanıyor. ceset önce donduruluyor, daha sonra sıvı azota daldırılarak, kırılgan hale getiriliyor. ses dalgalarıyla organik bir toza dönüştürülen gövde, vakum altında kurutuluyor. mısır nişastasından yapılmış bir kaba aktarılıyor ve fazla derin olmayacak şekilde toprağa gömülüyor. en geç 6 ayda, iyi bir gübreye dönüşüyorsunuz. firma, en sevdiğiniz ağacı üzerinize dikiyor ve doğaya katkı sağlıyorsunuz.

  akşam akşam can sıkıcı bir konu olduğunun farkındayım ama moliere'nin dediği gibi "insan sadece bir kere ölür"
 2. intihar etmeme sebebimdir. benim için anlamlı bir şekilde ölmek veyahut olmayacak bir kazaya kurban gitmek istiyorum.

  mesela bir çocuğun hayatını kurtarmaya çalışırken veya toprağım için savaşırken... kalp krizinden veya paraşütüm açılmadığından... yeni aldığım arabanın hız limitlerini zorlarken yüzlerce metreden uçarak...

  yine de ölürsem bedenim boşa gitmesin isterim. her türlü dini kuralı çiğneyerek bedenim formaldehit kokusuna bulanmış halde bir öğrencinin eğitiminde kullanılsın yada başkalarının bedeninde can bulsun. en büyük temennim de budur hayattaki...
 3. bir veya birkaç kere mi ölür insan bilinmez de, ölüm çok başka bir şey ve bu başkalaşım bile çok muğlak. ölüm bir renk değişimi mi, yoksa ruhun bedenden başka bir boyuta göçü mü? ölüm çok başka bir şey ve bir'in kalbi kalmazsın diye rakam vermiyorum ama bir değildir, ki muntazaman ruh beden çekişmesi içinde yaşanan bir şey. insan da kısmen tabiat gibi, hazan olur bazen, sapsarı, bazan da bahar olur, yemyeşil, canlı bir yeşil.
 4. insan birçok kez ölür ,deri değiştiren yılan gibi yeni düşüncelerle yeniden doğar ama bir kez gömülür..
 5. ölümün son iyiliği, bir daha ölümün olmamasıdır. nietzsche