1. insan ilişkilerini doğru yönetmek son zamanlarda çok dile getirilen,popüler bir kavram. özellikle iş hayatında, liderlik ve motivasyon konuşmaları kapsamında bu noktaya çok fazla atıfta bulunulduğu ortada. iş hayatı dışında toplumda genel anlamda birileriyle arayı iyi tutma kaygısı da yaygın olarak görülmekte.
    bu noktada iş hayatı olsun veya özel hayat olsun, insanların ilişkileri yönetmek yada arayı iyi tutmak kaygısıyla bu işi; kaypaklığa,yüzsüzlüğe ve karaktersizliğe kadar götürdüğü örneklerle sık sık karşılaşmamız şaşırtıcı olmuyor artık. bu davranış ve tutumlar arasında şu meşhur "ince çizgilerden" biri var ki bu çizgi, bahsi geçen durumu gözden kaçırmamış olan samimi insanların kıymetini bizlere anımsatmakta.
  2. kişinin, başkalarının arasındaki gereksiz beklentiler duvarını kırdığında o başkalarını barıştırabildiği, fakat kendisi başından beri o beklentilere hitap etmediğinden genelde kişinin başarısız olduğu tuhaf bir şey. bu duruma düşen kişi çok mu şey biliyordur, yoksa hiçbir şey bilmiyor mudur asla sezilemez. bazısı bilmezden geliyordur, bazısının da içinden gelmiyordur.
  3. malesef dışardan müdahaleye çok açıktır ve bu suistimal ihtimalini artırır. göz ile görmeden kimseye inanmamak lazım.
  4. iyi insan iyi iliskiler kurar. buradaki iyilik erden olan iyilik degil. bu, iyi ve mutlu hisseden insandir. huzursuzsani, stresliyseniz, kisilik probleminiz varsa, algi bozukluklariniz varsa bunlari dogrudan iliskilerinize yansitirsiniz. ve bir tavsiye, eger kotu giden bir iliskiniz olduğunu düşünüyorsaniz, once kendinize bakmayi deneyin.