1. kopya insan projesi. genetik kopya yoluyla koyun ve maymundan sonra şimdi insan üzerine çalışmalar var.

  bu konunun dinsel, ahlaksal, insan hakları, ikinci kişilik boyutları üzerine tartışmalar yapıla dursun klon insan konusunda çalışmalar son hızla devam etmekte.

  bence insanlık kendini klonladı. insan kopyası sadece genetik yoluyla olmuyor.
  aile öğretileri, örf, adet gelenek, etnik kökenler, din yoluyla nakledilen kültür kalıpları insanı kopyalıyor.

  geleneksel toplum yapısının milliyetcilikle desteklenip, din öğretisiyle biçimlendirilmiş bir modelle sürdürülmesi ortaya tek tip klon insan çıkarıyor. bu insan gruplarına bildiğinden başka birşeyi anlatmak ,inandığından başka bir şeyi göstermek mümkün olmuyor.
  tabi, ezberci eğitim yoluyla kalıplaşmış bilgiyi aktararak düşünmeyen beyinler kopyalamak, hiçbir karşıt düşünce, hiçbir secenek tanımadan doğru kabul edilen herşeyi koşulsuz itaat insanlar da birbirinin klonu oluyor.
  insan klonları yeteri kadar varken bence insan kopyalarından değil, yetişmiş insanlardan bir toplum yaratılması gerekiyor.
 2. günümüzde görünürde buna yasal okarak izin veren ülkeler olmasa da büyük ülkeler tarafından okyanus adalarında bu çalışmaların yapıldığı rivayet edilir. ileride organ bağışı beklemek yerine kendi klonlanmış organlarımızı kullanacağımıza dair bir takım söylentiler var.

  yani şimdilik söylentiden ibarettir.