1. insan neden kışı sever ? neden kışı seviyorsun ? mal mısın kar kıyamet ne yapıcaksın ki ?

  bu sorular gerçekten cevap verirken bile huzuru hissettiğim sorulardı. bugün gelen yağmurla tekrardan cevaplamak zorunda kaldım. madem öyle başlığını da gireyim dedim.

  öncelikle aslında yazı sevmediğim için değil , kışı çok sevdiğim için böyle diyebiliyorum. yoksa kim sevmez biraz dinlenmeyi biraz tatili yüzmeyi eğlenmeyi ?

  kışa giriş aylarında , eylülde , ekimde yaşadığım o huzuru hiçbir zaman hissetmiyorum çünkü. ne çok soğuk ne çok sıcak ancak birazcık serin havanın yüzüme yüzüme yüzüme çarpmasınj seviyorum. uzun süren bir sıcak bunaltının ardından giyilen hırkaların rahatlığını seviyorum. uzunca bir moladan sonra yavaş yavaş başlayan yoğunluğu seviyorum.

  o aylar bitiyor. yavaş yavaş kışa doğru adımımızı atıyoruz. şiddetli yağmurlar ve kar fırtınaları başlıyor. orada da üşüme hissini seviyorum. yağmurun sesini , o ses eşliğinde kitap okumayı , yapmam gereken ne varsa onu yapmayı seviyorum. hiçbir zaman evimizde bir klima ya da merkezi ısıtma olmadı. ayaklarımın altı öyle şeylerle ısınmadı. bizde en rahatından kömür sobası vardı hep. yakardık. geçerdik arkasına uzuuun uzun otururduk. onun arkasına geçip de uyumadan durabilene helal olsun :)

  bu yüzden kışı seviyorum. bu yüzden kışı daha çok seviyorum.

  kış candır. kışı sevin.
 2. benim için, toplu taşıma araçlarının ter kokmaması veya görece daha az kokması, sokaktaki seslerin farklılaşması ve daha az gürültü, insanlar sokaklarda oturamadığı için sokakların daha az pislenmesi, sineklerin ve böceklerin görünür halde olmaması, aslında hep var olan yoksulluğu normalde hatırlamayan insanlara kendi üzerinden hatırlatması gibi söylemlerle cevap verilecek sorudur.
 3. kartpostalda mı yaşıyoruz da kışı sevelim. soğuk. neyini sevecem kışın. millet aç perişan, suriyeliler naylon çadırda, reyiz kömür dağıtıp referandum point topluyor. niye sevim la ben kışı
  yok
 4. çünkü mukemmel. çaresi var, kombiyi açarsın ve ev ısınır. yazin klimayi acarsin, çarpar ve sirtin tutulur...
 5. sevgiden bence

  soguk hep kar kapli her yer.bir yerden eve ulasmaya calisiyoruz sonra hayallerle beraber sicacik o huzur sicaklik kapliyor ilik ilik her yani.en guzeli de cibildak ayaklari petege dogru uzatmak cok yaninca cekmek o his sonra ayaklarimiz petekteyken de gokyuzune bakmak lapa lapa kar izlemek ve tir tir sogukta disarda olmadigimiza şükretmek ^^
 6. dışardan içeri girdiğinde annenin yaptığı çayın çok lezzetli olması, sana sarılan kardeşinin sıcaklığını hissetmek, bi mekanda camdan kar tanelerinin düşüşünü izlemek, en çirkin şehirlerin bile karla örtünunce guzel olması, sevdiğin bir insanla hiçbir şey konuşmadan sadece ayaklarının yere basarken çıkardığı sesi duyup yurumek
  az şey mi be.
 7. karda yürürken çıkan gıcır gıcır ses yüzünden..