1. düşünen bir varlık olması mı? yoksa vicdan azabı cekebilmesi mi?

  insan nedir?
  gfy
 2. insan duygu ve düşüncelere sahip bir canlıdır. davranışlarını bu duygu ve düşüncelere göre belirler. birtakım güdüler olsa da insan bunları dizginleyebilecek ve kontrol edebilecek ölçüde kendini kontrol edebilme potansiyeline sahiptir. potansiyeline sahiptir dedim çünkü herkes yapmıyor.
 3. mutlu
 4. ne olduğunu değil de, ne olmadığını biliyorum,

  1-kadına şiddet uygulayan
  2-çocuğa şiddet uygulayan
  3-yetimhanedeki sabilere tacizde bulunan
  4-çocuk yaştaki kızlarla evlenen
  5-çocuk yaştaki kızlarla evlenilebilirliğin fetvasını veren
  6-6 aylık bebeği çok ağlıyor diye boğarak öldüren, sonrakinde de aynı vahşeti sergileyen
  7-hayvanlara eziyet eden
  8-sokakta hiç tanımadığı kadına/erkeğe laf atan
  9-hiçbir sağlık sıkıntısı olmaksızın hastaneye sıçan
  10-hiçbir sağlık sıkıntısı olmaksızın yere tüküren
  11-1,142,760tl lik elektrik faturası olan sarayda oturan ve bu faturayı kendisi ödemeyen.
  12-yolsuzluk yapan, tüyü bitmemiş yetimi borçlandıran, olmayan parasını çalan,
  13-peçeteyi 700,000tl'lik faturaya dönüştüren
  14-iftira atan
  15-cebinden parası, kimliğinden haysiyeti, geleceğinden geçmişi çalındığını bile bile "ama duble yollar hedehöde" diye zırvalayan
  16-işçisinin maaşını ödemeyen
  17-85 yaşında nineyi/dedeyi dolandıran
  18-tecavüz eden
  19-

  bir dakika, sanırım bitmeyecek... ne olmadığını yazmaktan, asla ne olduğunu bu memlekette öğrenemeyeceğiz..
 5. insan olmanın gizemini anlamaya yönelik bir soru. alternatif cevaplarından birisi, bilinçli olmak, olabilir. peki öyleyse, bu bilinç denen şey de nedir?
 6. ''insan olmak nedir'' cümlesini okuduktan sonra bir an düşünmeye başladım şu aralar tatilde olan aklımla. hakikaten sadece ''iyi ve kötü'' olarak tanımladığımız bir naneden çok daha ötede olması gerekmez miydi insan denen mahlukun. neydi işin sırrı? neden antik yunan okullarının girişinde ''kendin ol'' yazıyordu. keza yüzlerce yıl evvel uzak doğu pagodalarının kapı girişinde de ''kendin ol'' yazarmış. bu cümlenin altında yatan vurgu, öğreti ne idi, bize verilmek istenen msj yahut görülmesi gereken tablo.

  demek ki binlerce yıldır var oluşumuzdan beri, bastırmamız gereken, yok etmemiz gereken bir canavar var içimizde. ve bu canavarın zincirlerini sağlam tutmamız için bize verilen en öncül nasihat, iradene hakim ol. tam anlamıyla iyi bir insan olabilmemiz için birincil kural; irade güçlülüğü. geri kalan tüm duygular, kavramlar irademizin uzantıları olarak gelişecek bizi yani ruhumuzu var ederek yaşamda, toplumda uyumlu birer birey olmamızı sağlayacak.

  kibirli olma, hasetçi olma, yalancı olma, vicdansız olma, namert olma, ahlaksız olma diye uzar gider, birer ''iyi insan'' çiziminin oluşması. hiç düşündünüz mü bu dünyada ki tüm insanların birer iyilik abidesi olduklarını. herkesin iyi olduğu bir dünya arzulamıyorum ben mesela. o zaman eksik olurdum, yarım olurdum duygularım anlamsızlaşır, özümü keşfedemezdim, ulaşamazdım en diplerime. basit bir yaşam içinde anlamsızca ömür törpülemekten zerre öteye gidemeyen bir ben olmak istemezdim asla. kötünün varlığı iyiliklerden besleniyor olamaz mı. bakir iyiliğin var olması için kötülük de mevcuttur. aslında önceliğimiz insan olmak değil, kendimiz olmak.

  belki de evrenin güzelliği, farklılıkların bir aradaki uyumunda ve zenginliğinde saklıdır.