1. Dünyada neredeyse en bakıma muhtaç yavrudur. Neredeyse tüm hayvanların yavruları birkaç hafta içinde gücüne kavuşuyor. Hatta bazı hayvanlar doğduktan birkaç saat sonra koşmaya başlıyor. Peki insan yavrusunun bakıma muhtaç olmasının sebebi nedir? Aslında cevabı çok basit. Henüz anne karnındaki gelişimini tamamlamamış olması. Neden anne karnında gelişiminin tamamlanmadığını aktaracağım. Öncelikle yazdıklarıma referans olacak birçok yazı vardı. Yani birkaç dakika önceye kadar ben bu şekilde düşünüyordum. Şimdi baktığımda pek kaynak bulamadım bu konu ile ilgili o yüzden aklımda kaldığı kadarıyla sizlere anlatmaya çalışacağım.

    İnsan yavrusu neden gelişimini tamamlamaz? Bunun cevabı basit evrim. İnsanın yüzyıllar içinde evrimleşip dikelmesi de diyebiliriz. İnsan dikeldiğin de yani iki ayak üstüne kalktığında vücudunda bazı değişikler oldu. Bunlardan en basiti gebelik döneminin kısalması. Gebelik dönemini kısaltan şeye ise biz yer çekimi diyoruz.* bu yerçekimi insanın gebelik süresini nasıl kısaltır onuda basitçe anlatayım. Dikelmiş bir annenin karın bölgesi dolayısıyla küçülmüş olacak. Fetüsün anne karnındaki yerine küçülecek. Hatta yeri gelmişken söyleyeyim bu dikelme sayesinde gereksiz organları vücudumuzdan yavaş yavaş atmışız. Tabi gereksiz derken az gerekli diyelim. Konudan sapmadan Fetüse dönelim. Yavru zaten küçülen ortamında yaklaşık olarak gebeliğin 8. Ayında 180 derecelik bir dönüş yapar. Yani kafası yere doğru bakar. Buda doğum sırasında yavrunun çok daha kolay anne karnından çıkmasını sağlar. Tabiki bu şekildeki ilk doğumlar biraz zorlamıştır henüz insan olamayan Dikelmiş maymunları.

    Yazıyı bitirdikten sonra bir tane referans buldum. Detaylıca bu konuyu ve diğer evrim konularını anlatmışlar.
  2. hırçınlığımızın sebebi, geç büyüyen yavrularımızı korumak için uzun süre harcadığımız enerji olabilir diye düşünüyorum. hep tetik altında olmak, sürekli gelişen savunma mekanizmalarına ve devamında da hırçınlığa sebep olmuş olabilir.