• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
Yazar erich fromm
insandaki yıkıcılığın kökenleri - erich fromm
yüzyılımızın önde gelen sorunlarından biri giderek artan şiddet, yıkıcılık ve saldırganlık olaylarıdır.
gün geçmiyor ki dünyanın herhangi bir bölgesinde böylesine bir olay olmasın. nedir bu yıkıcılık ve şiddet olaylarının nedeni? insanoğlu aslında acımasız, şiddete yatkın bir canlı mıdır, yoksa toplumsal koşulların itelemesiyle mi bu yola girmektedir? (...)
erich fromm, altı yıl çalışarak yazdığı bu kitabında salt toplumbilim ve ruhbilim alanlarında araştırmalar yapmakla kalmamış, insandaki yıkıcılık olgusunu tüm yönleriyle ortaya çıkarabilmek için insanbilim, kazıbilim, sinir fizyolojisi, hayvan ruhbilimi, fosilbilim, v.b. alanlarında da incelemeler yapmak zorunda kalmıştır. ve bütün bunların sonucunda yazar, hemen herkesin rahatlıkla okuyup anlayabileceği ve ilgi duyabileceği bir yapıt çıkarmış ortaya. iki cilt olarak yayınlanmıştır.
alıntı ( idefix .com )
 1. insanda var olan saldırganlık ve yıkıcılık dürtüsünün acaba doğuştan mı yoksa,
  insanın yaşamış olduğu toplum içinde gelişen olaylar sonucu mu var olduğuna dair, inceleme kitabıdır.

  fromm burada insanın içinde var olan şiddet duygusunu ve çeşitlerini ele almış, kendi teorilerine göre açıklamaya çalışmıştır.bunu yaparken de sosyal, psikolojik, toplumsal v.s bir sürü kriteri göz önüne almıştır.

  özellikle 2'nci ciltte (bkz: hitler) 'i mercek altına almış , şiddet ve yıkıcılık olarak incelemesini yapmıştır ki, çocukluğundan itibaren başlar incelemeye hitler 'i.gençliği nasıl geçti, ailesi ile olan ilişkileri, nasıl oldu da bu tür yıkıcı ,şiddet yanlısı bir adama dönüştü v.s.