1. insanı yetiştiren nedir? sorusuna cevap arayan başlık.

  tersine özetle; yetişmek nedir? insan kendini mi yetiştirir? çevreden bağımsız mıdır? gen faktörü ne kadar etkilidir? bir anne bir çocuğun yetişmesine ne kadar etkili olur? bir baba peki o zaman, çocuk anne tarafından yetiştirilince* tacizci, tecavüzcü, iftiracı oluyor da baba bu çocuğu niye yetiştir miyor o zaman, yetiştiriyorsa ne oluyor? bir öğretmen insanı yetiştirebilir mi? insanı sadece annesi mi yetiştiriyor? irade, bilinç ve benzeri hedeler bu sorunun neresinde yer alıyor o zaman? gibi soru içinde soruları barındırır.
 2. tecrübe, yaşlanarak değil, yaşayarak kazanılır; ve zaman insanları değil, armutları olgunlaştırır.

  peyami safa'ya ait söz durumu açıklıyor sanırım. insan yaşayarak öğrenir. meselenin pedagojik boyutunu bilmememe karşın genetik faktörlere rağmen çevresel etkiler de yaşamın her evresinde etkili. çok politik olacak ama bizi hayat yetiştirir.
 3. emek, vicdan, sosyal çevre.*
 4. çatışma çatışma çatışma
 5. seyretmek değildir.
 6. insanın nereye yetişmek istediğiyle alakalı olarak değişebilecek cevaplara sahip soru. mesela vapura yetişmek istiyorsanız farklı bir cevap bulursunuz; bugüne yetişmek için farklı, geleceğe yetişmek için farklı bir cevap bulursunuz. demem odur ki önce nereye, ne zamana, kime, neye, nasıla yetişmek istediğinizi belirleyin. yoksa soru çok havada kalıyor.

  insana, zamana, mekana, eşyaya, keyfe...

  yetişmek istediğiniz bir noktanız yoksa hayatı pek tabii seyredebilirsiniz de...
 7. kas gelişiminden yola çıkarsak, kaslarda ağırlık kaldırdıkça küçük yırtıklar meydana gelir. vücut bu yırtıkları yamar. ancak yama, kas grubunu eskisinden daha büyük hale getirir. ve kas büyümüş olur.

  bu örnekten yola çıkarsak; insanı yetiştiren şey bence hayatta karşılaşılan zorluklardır. tabi ki bu zorluklar sizde zihnen ve fiziken büyük hasarlar bırakmazsa.
 8. başıma bir şey gelmeyecek ise ben rahim diye biliyorum.

  ileride teknoloji gelişir yapay yollar ile insan geliştirilir orasını bilemem.
 9. olan biteni farkedebilme, yorumlayabilme, muhakeme ve özümseyebilme yeteneği
 10. hayalleridir. once aklina duser hayalleri sonra gerceklessin diye gitmeye baslar ardlarindan. yurudukce pesinden hayallerinin, yetistirir onu hayalleri. yolun sonunda gulermi, aglarmi bilinmez ama yetismis oldugu her sekilde bilinir.