• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
Yazar Alfred Adler
insanın doğası - alfred adler
1895'te viayna'da tıp fakültesi'ni bitiren adler 1902'de freud'un çevresine katıldı. daha sonra viyana ruhçözümlemesi kurumu'nun başkanlığına getirildi. ancak 1908'de freud'la aralarında, özellikle bilinçdışı çatışmaların açıklaması konusunda görüş ayrılıkları belirlemeye başladı.
kişiliğin gelişmesinde cinsel içgüdüler kadar, saldırganlığın da önemli olduğu önemi küçümseyerek, insanın temelde toplumsal bir varlık olduğunu savunmaya başladı. 1911'de freud'un çevresinden bütünüyle kotu ve viyana ruh çözümlemesi kurumu başkanlığından ayrıldı. kısa bir süre sonra çevresinde yeni bir grup oluşturarak, bireysel ruhbilim" adı altında kendi okulunu kurdu.
freud'a koptuktan sonra adler de jung gibi geçmişin değil, geleceğe yönelik amaçların insan kişiliğini biçimlendirdiğini savunmaya başladı. adler'a göre, her insanın kendince seçtiği ve eriştirmek için çabaladığı idealleri, onun bugünkü davranışlarını etkiler ve o insana özgü ruhsal süreçlerin oluşmasına yol açar. adler'e gçre, yaşam biçimi çok küçük yaşlarda belirir.
dört, beş yaşlarındadan sonra yaşanılan herşey, o yaşa kadar edinilmiş kalıplara göre benimsenir. insanların davranışları, duyguları, algıları ve tutumları çok küçük yaşlarda oluşur ve böylece geleceklerini belirler.
  1. toplu yaşamdan eril egemenliğine, kişilik tiplerinden duygulara kadar bir sürü güzel konuyu bu çok kalın olmayan kitaba sığdırıp küçük bir hazine haline getiren adler'in bu güzel eseri; fanatik derecede bir hayranlık beslediğim freud ile yollarımızı, tıpkı kendisinin yaptığı gibi yavaşça ayırıyor.

    kullandığı sade dil ve takındığı "alçakgönüllülük" duygusu ile sanki bir akşam yemeği sonrası çay içerken sohbet ediyormuş havasıyla şuan için beğenimi tam anlamıyla kazandığını söyleyebilirim.
    nagan