1. hormonlarınız elinizden alınırsa odun olursunuz. testesteronu olmayan bir erkek erkek gibi davranamaz. östrojen seviyesi düşük kadın nedir. youreads yazarıdır.
 2. 12lik kelebek somun alir gibi pulmoner arter alamayacaginiz icin tirt onermedir. ama guldum, yalan yok.

  hayattan leptin'i cikart, geriye ne kalir ki.

  edit. yarim kilo g-csf tart, paket yap hocam da diyemezsiniz sonucta. ha pulmoner arter, ha g-csf. hem kim ne yapacak amg o kadar seyi. yogurda katip mi yiyeceksiniz.
 3. abi bir insan nedir bunu sürekli düşünmüşümdür. biz neyiz? yani anlatması çok zor ama deniyorum. kolumuz... istediğimiz zaman kalkıyoe istediğimiz zaman iniyor. bu beynimizden gönderilen uyarılar sonucu oluyor. bu uyarıları biz mi yolluyoruz? beyin mi yolluyor? biz beyin miyiz olm?
 4. Erkekleri bilmem ama kadınlar için şu şekildedir https://youtu.be/WOi2Bwvp6hw

  Linki direk tıkladığınızda Youtube bir arıza veriyor, kopyala yapıştır yapınca açılıyor, ben mi beceremiyorum anlamadım ama, bilginize.
 5. doğru bence.

  hormonlar anahtar gibi bir şey.
  aşk, hormonal.
  ilgi alaka, akılcı gibi görünse de; aklın çalışması da hormonal.
  organların çalışması, onlar da hormonal.
  güdülerimiz ortak bir yerde ama kişiden kişiye değişmesinin nedeni hormonal durumlarımızın farklı olmasından... yani, hormonal.

  yolda yürürken karşılaşılan iki yoldan birinden gitme nedeni, kendi kararımız mı? özgür irade mi?

  özgür iradenin hormonal olmadığını gösteren ne?
  karşılaşılan iki yoldan birinden gitme kararı seçimimiz. seçimimizi belirleyen şey beyninizin çalışma şekli. beynin çalışma şekli de... vs. hepsi hormonal.

  *

  velhasıl; 'hormonlar yoksa ben yokum demek' çok marjinal görünse de, 21. yy modern insanını, artık 'ruh yoktur' kabulüne sürükleyen bir durumdur.

  westworld adındaki dizide de benzer durumlar işlenmektedir.
 6. hormonlarına hükmedebildiği oranda toplum tarafindan kabul edilebilen insan olması diye de alternatifleri üretilebilen durum. bu durumu kadinlar icin daha meşakkatli buluyorum cunku bir ayın icinde once biraz ostrojen sonra biraz progestron sonra biraz yine ostrojen artayim derken kadinlar o neydi gız diyerek butun bir ayı bitirirken erkekler icin hayat daha az dalgalanıyor. sonra kadınlara duygusal, dengesiz, ne yaptığı belli degil gibi erkeklere de sapık, aklı fikri nerde gibi yakıştırmalar yapılıyor. aslında bu hormonların vücut içinde işleyişine izin verip emosyonel yansıması yok edilse 10 numara toplum oluruz.
 7. olaya yalnızca cinsel açıdan bakmamak gerekir. insan hayatta kalmaya ve sürdürdüğü hayatı da en iyi şekilde yaşamaya çalışan bir canlıdır. bu doğrultuda çoğu zaman sevgisi bile çıkarları üzerine kuruludur. yaptığı çoğu şeyde kendi menfaatlerini kollar. bu yüzdendir ki zaman içinde siyaset, savaş, kapitalizm, feminizm gibi kavramlar ortaya çıkmıştır. insanların tümünün olmasa da bir kısmının çıkarları doğrultusunda ortaya çıkmışlardır (feminizm çıkar değil gereklilik olarak ortaya çıktı diyenler lütfen biraz daha düşünsünler. kadın karıştı bir söylem değil bu).

  hormonları sayesinde hayatta kalmaya çalışan insan, nasıl daha rahat bir şekilde bunu başarırım diye düşünerek birçok şey yapmıştır ve yapmaktadır. bu dürtülerini bastırdığı sürece toplum tarafından daha çok kabul edilen ve sevilen bir birey olur. bu durumun "bizi daha çok insan yaptığı" söylense de, kesinlikle tartışılabilecek bir konudur. çünkü burada konu normal bir insanın nasıl olması gerektiğidir.
  jimi
 8. insanın hormonlar tarafından yönetilmesi değil o hormonların da insanlar tarafından manipüle edilmesi insanı bir robot yapar. neyse ki tıp şimdilik sadece o hormonları bloke edip etkilerini kısıtlayabiliyor, müdahale henüz o seviyede yani. bildiğimiz tüm antidepresanların çalışma şekli bu. mesela obsesif kompulsif davranış bozukluğu tedavisinde alınan hap, kişiyi dengesiz davranmaya iten hormonu algılayan reseptörleri bloke ediyor ve şarıl şarıl hormon aksa bile tık demiyor. o hormonlar işlemeyince daha stabil davranıyorsun, böylece iyileşmiş oluyorsun.

  her şey hormon arkadaşlar. ama şimdilik acil tıbbi müdahalede kullanılan belli başlı hormonlar dışında dışarıdan alarak hayatımızın iplerini elimize alabilmiş değiliz. yani "hemşire hanım çak bana bir seratonin şöyle neşemizi bulalım" diyemiyoruz, o zaman robot olurduk işte. ha o zaman da buna karşı çıkar mıydım, bilemiyorum altan.