1. insan bir yaştan sonra zor değişir.
  zaten önemli olan değişmeden bir olmak değil mi?
  h2o
 2. kadın değişmeden erkek değişmez!
  kadınlara saygıyı biz öğretmeliyiz yoksa değişim çok zor!
  beşiği sallayan el dünyaya hükmeder.
  beşiği sallayanları çok iyi eğitmeden ne erkek ne kadın ne eğitim ne de toplum değişir.
 3. sevdiği kişi için değişir değişmiyosa sizi değişecek kadar sevmemiştir. olduğu gibi kabul edilmiyosa değişir diye risk almayın fazla bağlanmadan işler boka sarmadan kaçın değişmesi gerekmeyeni bulun.
  wtf
 4. değişir elbet.
  zaman göre,yere göre.....hatta bazıları cüzdanın kalınlığına göre.
 5. her şeyin değiştiği gibi erkekler de değişir.
 6. evet değişir. şunu en güzel şu şekilde açıklarım; erkeklerin içinde bir boşluk vardır hani derler ya annesine benzeyen kişilere aşık olur erkekler diye bunun sebebi anne sevgisini verecek kişinin boşluğudur. bir kişinin orayı dolduracağına inanırsa o kişi için değişir bu ilk değişme aşamasıdır. ikinci aşama ise o boşluğu dolduran kişinin gitmesi ile olur. ikinci değişmede olan değişim genelde kalıcı hasar bıraktığı için izleri hep olur. her ikinci değişimde bir daha değişmem dese bile o boşluğu doldurmak için değişir. eyyorlamam bu kadar.
  not: tecrübe ile sabittir.
 7. yaşanılan tırnak pisliği kadar bir olay bile her 'insan'ı değiştirir. cinsel kimliği farketmezsizin
 8. insanlar değişmez. değişen şey olaylara, durumlara, kişilere göre ne kadar sivri olduklarıdır.
 9. on yıl önceki halime bir dönüp bakıyorum.. vay anasını..

  yine aykırıydım ama birçok vecibeyi yapardım.. sonra önyargı demeyeyim de, bazı konulara biraz uzaktım anadolu çocuğu olduğum için.. misal eşcinsellik vs.. bilim yahut sanat adına pek de bişey bilmezdim.. yani film izler ray charles filan dinlerdim elbet ama... ne bileyim yine de çok bilgili değildim bu tür konularda.. annem aziz nesin okurdu küçük çocukluğumda bana ama ben çok okumazdım.. cedd inançlarından da anane örflerinden de ayrılmamıştım o vakitler..

  şimdi bakıyorum.. elbet insan değişir.. gelişir.. farklı düşünür.. e ama bu kadar mı düşünür kardeşim.. sanki yırtmışım ne var ne yok, gerçeklikler denizinde sonsuz hoşgörü ve güzelliklere yol almışım gibi gençlik on yılımda.. tabii sonu bok bi yere çıkıyor af edersin, henüz yoldaysanız geri dönmenizi önericem.. yani ırkçılığım, homofobikliğim, inançlara/inançsızlığa karşı önyargım, bir beklentim yok.. herkesi olduğu gibi kabul edip, vedalaşarak yola devam eden bir adam oldum çıktım.. bununla beraber kötü şeyler oldu..

  okudukça okudum.. izledim.. dinledim.. konuştum... bayağı konuştum lan.. senelerce.. sonra filmde der ya; bir faydasını görmedim ben de sustum, diye.. heh o misal oldu.. susuyorum artık birileriyle yan yanayken.. yazıyorum meslek gereği, fakat karşılamıyor.. kimseyle bir şey paylaşamıyorum artık.. çünkü kesinlikle bir yerden tıkanmış oluyor karşıdaki.. e kimse kimseyi zorlayarak duvarları aşıramaz. susuyorum mal gibi. sonra kimseye güvenmiyorum.. asla önyargım olmamasına karşın, insanların ne denli iğrençleşebilecek yaratıklar olduğunu kavramışım istemeden.. ergen atarı değil yaa, şeyi diyorum.. hani ateisti yahut dindarı, ezilmişi ya da kaymak tabakası, türkü kürdü diğer ırkları, kadını erkeği, okumuşu cahili... her ikisinden de bokluk çıkabileceğini gördüm. bu dayanılmaz bir ağırlık veriyor insana. hiçbir şeye eskisi gibi bakmıyorsunuz.. e aileniz bile her ne kadar ileri görüşlü dahi olsa, illa ki bir yer geliyor ve çatışıyorsunuz..

  ömrümün son iki üç yılında en çok duyduğum şey ne biliyo musun... bencilmişim. evet. yani insan önce kendini iyi etmeli, sevmeli, isteklerini yerine getirmeli ki başkasına, sevdiklerine hayrı dokunsun diyorum ve bunu uyguluyorum diye, bencilmişim. :)

  insanlar sizin onlar hakkında gereksiz kaçacak en ufak müdahil olmuş olacağınız olası yorumu esirgediğinizde dönüp, bak bana karışmıyor çünkü doğrusu kişinin kendi çizdiği yol/istediği şeydir, demek yerine hem size müdahil olmaya çalışıyor, hem de yapmaya çalıştığınızı anlamıyor.. konu yukarıdaki kurallı olmasına rağmen kargaşa yaratan cümlem gibi, karmaşık aslında.. :)

  fakat insanlar değişir.. gerçekten değişir.. yalnızca kendimden dolayı demiyorum bunu.. karakteri bile değişir insanın. belki aslında gerçekliğini sonradan bulur ve insanlar değiştiğini aslında eskisi gibi bir insan olduğunu savunur inatla.. ama insanlar değişir.

  değişmeyen iki şey vardır arkadaşlar..

  1- değişimin elbette ki kendisi..
  2- insan hikayeleri.. isterse bin yıl geçsin, isterse başka gezegene gidilsin.. hikayeler hep aynı kalır.
 10. insanlar zamanla değişir

  ve bu değişim eğer ki olumsuz ise, tekrar değişim geçirip o eski tanıdığınız insana hiçbir zaman benzemezler
  yalan