1. bugün bir mağazaya yağmurdan kaçmak için girdim. insanları gizlice dinlemeyi severim, yanımdaki hanımefendinin elinde tuttuğu gömleği sırf "bu sene bunlar moda efendim." cümlesi işittiği için aldığına şahit oldum. "çok şükür bugün de başkaları adına utandık."

  anlamadığım nokta bir şeyin moda ya da trend olmasına kimin nasıl karar verdiğidir. bunun herhangi bir çıkış noktası var mıdır yoksa mağaza çalışanları kendi aralarında anlaşıp ibneliğine herkese bu moda, şu bu sezon trend diyip insanlara aynı şeyi ve türevlerini aldırıp bizi mi yiyorlar?

  bir insanın beğendiği için moda olan şeyi alması ve moda olan şeyi moda olduğu için alıp uyması arasında uçurum farkı vardır.
  ikinci seçenek hayret verici.
 2. ben modaya değil moda bana uysun çıkıdım çıkıdım
  belit
 3. (bkz: pokemon go)

  yeni bir akım çıkmayagörsün, herkesin elinde, dilinde, çantasında, arabasında.. bizi donuklaştıran, basite indirgeyen , zihnimizi felç hale sokan ne varsa büyük bir sele kapılmış misali gidiyoruz peşinden.

  şu moda zımbırtıları yüzünden pek çoğumuz teknoloji felci geçiriyoruz; haberimiz yok.
 4. moda bizim gelmiş geçmiş en büyük koyunluğumuzdur. düşünsenize bir kaç büyük marka o sene giyineceğimiz kıyafeti, kullanacağımız telefonu hatta oynayacağımız oyunu belirliyor. sonra belirledikleri ürünleri, izlediklerimiz yoluyla bize aktarıyorlar (dizi, film, klip gibi...). bence popüler olandan, modadan ne kadar uzaksanız o kadar kişiliği oturmuş bir insansınızdır. tabiki sürüdeki kara koyun olmak sizi ötekileştirip yanlız bırakacaktır. hah işte o yanlızlığa direnip kendinizi bozmuyorsanız, o zaman da gerçekten güçlü bir insansınızdır.