• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
insanlığı ancak sen kurtarabilirsin - terry pratchett
sen yapmazsan kim yapacak?

bir fenomen haline gelen "diskdünya" dizisinin ve carnegie madalyası ödülü'ne değer görülen "muhteşem maurice ve değişmiş fareleri" kitabının yazarından, insanlığın kaderi üzerine kaleme alınmış sıra dışı bir gençlik romanı: "insanlığı ancak sen kurtarabilirsin".

bilgisayarın günlük yaşamımıza tam olarak hükmetmediği, internet'in hayatımızı esir almadığı 90'lı yılların başına doğru gerçeküstü bir yolculuğa hazır olun!..

johnny maxwell'in hayatı son zamanlarda çelişkilerle doludur. bir yandan ailesi, diğer yandan her gece televizyon ekranında izlediği körfez savaşı haberlerinin etkisiyle aklı bir hayli karışmıştır. hatta televizyondaki savaş sahneleri o denli gerçekçi görünmektedir ki, izlediği savaş manzaraları neredeyse, bilgisayar oyunlarında gördüğü savaş sahnelerinin aynısıdır. vaktinin çoğunu yo-yok, bıngıl ve bigmac adlı arkadaşlarıyla geçiren 12 yaşındaki johnny'nin eline "insanlığı ancak sen kurtarabilirsin... adlı yeni bir bilgisayar oyununun korsan kopyası ulaşır. oyun, ekranda beliren uzaylıları öldürmek üzerine kurulmuştur. johnny, oyunu uzun bir süre oynamamasına karşın, screewee imparatorluğu hiç umulmadık bir şekilde ona teslim olur. hemen ardından da kahramanımız rüyalarında kendini oyunun içerisinde bulur. bu arada, diğer tüm arkadaşlarının oyunlarındaki screewee de ortadan kaybolmuştur. görünen tek şey karanlık bir uzay boşluğudur. peki, ama her oyunda öldürülen, yok edilen bir uzaylı filosu nasıl olur da bir anda teslim olmaya karar verebilir?

gerçekle kurgu arasında gidip gelen bir dünyanın kapılarını aralayan yazar, sizleri bildiğiniz her şeyi unutmaya davet ediyor. söz johnny'de. hep beraber ona kulak verip, onun hayallerine doğru "acayip" bir yolculuğa çıkıyoruz!

(tanıtım bülteninden)
  1. ya o oyunlarda "nıhahahaha" nidalarıyla hunharca katlettiğiniz uzaylılar, orklar, demonlar sizi her yendiklerinde oyunu yeniden başlatıp geri dönmenizden sıkıldılarsa? sürekli katledilmekten bıkıp sonunda size teslim olmaya karar verselerdi ne yapardınız?

    işte johhny maxwell üçlemesinin ilki olan bu kitapta sevgili johnny'mizin bu durumda kolları sıvayıp oyun uzayında bir uzaylı filosunu kurtarmaya çalışmasının öyküsünü okuyoruz.

    özellikle bilgisayar oyunlarını sevenlerin beğeneceğini düşündüğüm, elbette ki eğlenceli bir terry pratchett romanı.