• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (6.50)
inside llewyn davis - ethan coen, joel coen
inside llewyn davis, joel ve ethan coen tarafından yazılıp yönetilen 2013 yapımı abd dram filmi. 2013 cannes film festivali'nde büyük ödül'ü kazanmıştır.
 1. uyanır uyanmaz sigara yakan bir adamın filmi. yaktıranlar utansın.
  soundtrack
 2. yer 1960'lı yılların amerikası, new york. manhattan'ın hareketli müzik piyasasında tutunmaya çalışan genç llewyn davis, hayatını müzikle kazanmak ve sanatını icra edebilmek için her yolu denemektedir. halkın önünde saygın bir yere sahip olmak isteyen davis, bir yandan da şehrin acımasız koşulları altında yaşamını sürdürmeye çalışmaktadır. fakat başını sokabileceği bir evi olmadan eski kız arkadaşı jean berkey'in kanepesiyle, kız kardeşinin kendisinden yakınmaları arasında gidip gelir. dönemin önemli menajerlerinden bud grossman'a müziği, plağının bir kopyasını dinletmek tek hedefidir...
  coen kardeşler'in müzikle dramı harmanladıkları film ünlü folk müzik sanatçısı dave van ronk'un hayatından ilhamla yola çıkıyor. 2013 cannes film festivali'nde altın palmiye için yarışan filmin başrolünde oscar isaac yer alırken, kendisine justin timberlake, john goodman ve carey mulligan eşlik ediyor.

  1961 yılında greenwich village’de ki folk müzik çevrelerinde gezinen genç bir müzisyenin yaşamından bir haftayı anlatır. llewyn davis bir kavşak noktasındadır. sırtında gitar, new york’un zalim kışında, bazılarını kendisinin yarattığı başa çıkılmaz engellerle boğuşarak bir müzisyen olarak yaşamaya çalışır. filmin türkiye prömiyeri 19 eylül 2013 tarihinde 20. altın koza film festivali'nde sen şarkılarını söyle ismi ile yapılmıştır.

  llewyn davis’de anlatılan green village, peter, paul and mary’yi yaratan, bob dylan elektronik gitara geçtiğinde dünyayı değiştiren folk müzik dünyası değildir. hit plakların ve büyük paraların gelmesinden önceki karanlık çağların dünyasıdır; eski şarkılar, inançlı küçük bir çevre içinde değiş tokuş edilmektedir. çoğu, new york sokaklarında, long island’ın, new jersey’in prefabrik varoşlarında büyümüş çocuklardır, eisenhover’lı 1950’lerin kasvetinden ve konformizminden kaçmaya çalışırlar. bazıları aileleriyle yaşayan üniversite öğrencileridir, bazıları da new york’un küçük italya’sındaki, aşağı doğu yakası’ndaki aylık kirası yirmi beş, otuz dolar olan apartman dairelerinde otururlar.
 3. malum ortamlarda sanat eseri olarak adlandırılan benim için ise vakit kaybından öteye gitmeyen film. neymiş diyaloglar efsaneymiş de dram müthişmiş de bakışlar on numaraymış. keşke uyuyakalsaydım izlerken rüyamda daha güzel şeyler görürdüm belki.
 4. güzel bir film. farklı bir dünya ve zaman. görüntüler, oyuncular çok başarılı. llewyn dawis karakteri kurgu olsa da 1964 tarihli inside dave van ronk isimli bir albümü olan Dave Van Ronk isimli folk şarkıcısından ilham alıyormuş.

  !---- spoiler ----!

  coen kardeşler bir güzelleme çekmemişler. gururlu sanatçı bunalımları, yaratıcılığın buhranları falan yok filmde. tüm defolarıyla bir paket llewyn davis ve çevresindekiler. hayallerinin, ideallerinin peşinden koşan birinden ziyade sorumsuz, dengesiz, güvenilmez ve pragmatist biri olarak tanımlarım ben kahramanımızı. zararı kendine diyebileceğimiz bir tipte değil.

  filmde ki Dylan ayrıntısı hoş. Dylan ve van ronk arkadaşlarmış.

  !---- spoiler ----!
 5. hayatın ta kendisi olan film. ne bir eksik ne bir fazla. çabalayan, uğraşan; karşısında kötü güçler, kötü adamlar olmadığı halde başaramayan herhangi birinin hikayesi.
  kup
 6. filmi izledikten sonra hang me oooohh hang mee diye mırıldanmayan bizden değildir. film kedisiyle , müzikleriyle coen kardeşlerin abartılmış diğer filmlerinden çok daha güzel