• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (6.67)
insidious; chapter 3 - leigh whannell
insidious serisinin üçüncü halkasında, lambert ailesinin ilk iki filmdeki mücadelesinden ve elise'in ruhlarla savaşından yıllar öncesine gidiyoruz. quinn brenner oyuncu olma hayalleri kuran bir genç kızdır ve son zamanlarda paranormal bir deneyimden geçmektedir. quinn annesinin ruhunun, kendisiyle iletişim kurmaya çalıştığını hisseder. aklındaki soru işaretlerine cevap bulmak için medyum arayışına başladığında ise yolu elise ile kesişir. elise her ne kadar quinn'e yardımcı olmayı istese de geçmişte yaşadığı acı bir olay nedeniyle becerilerini kullanmayı bir kenara bırakmıştır. quinn kısa bir süre sonra bir kaza yaşayınca babası sean, elise'e gider ve ona kızına yardımcı olması konusunda ısrar eder. kendini ciddi bir ikilemde bulan elise sonunda ölülerle irtibada geçmek için güçlerini kullanmaya karar verir ve lisanssız parapsikologlar tucker ve specs'ten yardım ister. elise çok geçmeden o zamana kadar karşılaştığı en acımasız düşmanla karşı karşıya olduğunu fark eder...
james wan'ın yarattığı serinin üçüncü halkasında yönetmen koltuğuna leigh whannell geçiyor. daha önce testere de dahil james wan filmlerinde izlediğimiz whannell'in ilk yönetmenlik denemesi olan ruhlar bölgesi: bölüm 3'ün başlıca rollerinde dermot mulroney, stefanie scott, angus sampson, leigh whannell ve lin shaye bulunuyor.
 1. conjuring dışında yakın zamanda çekilen korku filmlerinden izlemeye değer olanlarından insidious. üçüncü filmi ile hikaye daha ilginç hal alacak gibi.
 2. (bkz: sinister) (bkz: conjuring) (bkz: annabelle) ve insidious serisi..
  benim korkularımı dışarı çıkaran filmler olmuştur. genellikle paranormal olaylar dizisinde giden filmler şu saydığım filmler sayesinde hep dikkatimi çekmeye başladı..
  ama hiçbiri insidious kadar gerici olmadı. (sinister'ı da yazabiliriz.)

  - spoiler içerebilir -
  dolabın içinden köpeğe öylece bakan psikopat mı dersin , ilk filmde ver onu bize veeer diye bağıran manyak mı dersin , gülerek elise'in boğazına yapışan gelinlik giyen teyzeyi mi dersin , evin içinde bal mumundan yapılmış ıslık çalıp gazeteye bakan abiyi mi dersin hepsi var.
  ilk filmde uzun saçlı uzun boylu olan yaratık (nasıl bi varlıksa) en sonda dolabın içindeki adam sanırım. bu filmdeki korku düzeyi rahatsız edici seviyede bence. kadın arkası dönük kanepede oturuyor , elise önüne geçip bakınca kadın gülerek ileriyi işaret ediyor. başka yaptığı hiçbirşey yok. tıpkı dolabın içinden köpeğe öylece bakan yaratık gibi. bu kurguyu kim düşünmüşse gerçekten tebrik ediyorum normal bilinen paranormal olayların aksine çok daha ironik ve klişeden uzak bir kurgu düşünmüş çünkü. 10/10

  - spoiler sonu -

  sonuç olarak ; 1. filmden başlayıp seriyi bitirin. paranormal olayları sevenler bu filmi kat kat daha çok sevecekler. 4.sünü merakla bekliyoruz , yine aynı psikopat karakterleri de içinde bulundurması dileğiyle... *
 3. tamam tabii bir korku filminde klişe olur,evet bu filmde de vardı inkar edilemez fakat retro tarzı ,olayların gelişmesi adeta beni filmin içine çekmişti.diğer boyuttan olan yaratıkların insanlarla dalga geçercesine oynaması,gülerek saldırmaları(üst entryde de belirtildiği gibi)falan yaratıklara çok farklı bir tarz kazandırmış.şahsen bir sinister olmasa da benim için,çok beğendiğimi inkar edemem.