1. bilgisayarları birbirine bağlayan, çok protokollü ağın adıdır. geçmişi 1950'lere dayanır. bugün kullandığımız haber alma kanalları, sosyal medya, eğlence platformları bu ağ üzerine kurulur.
 2. teknik temelleri 1960'larda university of california los angeles'ta yapılan çalışmalar neticesinde atılmıştır.bugün evlerde günlük işlerde kullandığımız world wide web ise 1989 yılında bugün adından sıkça söz ettiren isviçre'deki bilimsel araştırma merkezi cern'de icat edilmiştir.benim açımdan gelmiş geçmiş en değerli icattır.
 3. insanların anonim takıldığı dönemin bitmesinden sonra doğasını kaybettiğini düşündüğüm ortam.
 4. ankara patlamalarından sonra yavaşlayan şey.
 5. dünya tarihinde en hızlı yayılan insan yapımı virüs. türkiye insanı çok seviyor bu virüsü. ne için kullanıyor allah kerim ama çok seviyor. büyük bir kısmının sosyal medyada gıybet için olduğunu tahmin ediyorum.

  türkiye'de internet kullanımı yüzde 1750 arttı
 6. eğer bünyesinde yer alan çoğu siteye ciddi ciddi gerçek isimlerimizle yazma zorunluluğu bulunsa kimsenin trollük yapmaya cesaret bulamayacağı ortamdır.

  özgüveni eksiklerin imparator özgüvenine sahip olduğu bir ortamdır.

  şahsımın tek sevdiği yönü ise kafamı boşaltmamı sağlıyor oluşu ve diğer insanların benim bu kafamdan boşalan fikirlere feedback vermesidir. öteki türlü boşaltsan bile pek işe yaramıyor çünkü.
 7. hem hazine hem çöplük.aynı dünya gibi.
  bir yanda alabildiğine güzellik,bilgi birikimi diğer yanda akla gelmeyecek rezalet,kötülük,iğrençlik,aynı dünya gibi.
  ancak insanlık tarihine etkileri (hem olumlu,hem olumsuz) henüz bir çok kişi tarafından anlaşılamamış,belkide çok daha ilerideki günlerde anlaşılabilecek olan icat.
  önümüzdeki yıllarda internetin asıl büyük sorunu insanların gerçekten aradıklarına ulaşamamaları olacak. iyi veya kötü bu kadar verinin depolandığı ve her geçen gün bu verinin katlanarak arttığı üstelik güvenliğin gittikçe önem kazanacağı düşünülünce aranan nitelikli ve güvenli bilgiye ulaşmak (yazılım anlamında buna kolay bir yol bulunabilir mi bilmiyorum) gittikçe zorlaşacak.


  edit: son paragraf eklendi.
 8. 4.5 g nizi kapatin rahat edin. 4.5 g mobil interneti fena bitiriyor hiz olarak da bir farki oldugunu düşünmüyorum.