• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (6.63)
Yazar namık kemal
intibah - namık kemal
magosa'da sürgünde bulunduğu 1873-1876 yıllarında aslında "son pişmanlık" adıyla yazılan roman, bir sanatçı ve dava adamı olan namık kemal'in tiyatro oyunlarındaki eğlenceli ama didaktik üslubunu roman sanatında uyguladığı bir eserdi. istanbul'da geçen romana, başkarakter ve varlıklı bir ailenin iyi eğitimli çocuğu olan ali bey'in çamlıca'da dolaşırken tanıştığı mahpeyker'e olan aşkını anlatarak başlayan namık kemal, aslında osmanlıcanın roman yazımına uygun olduğunu ispatlayabilmek için yazdığı roman boyunca bir anlamda ideal bireyin yavaş yavaş çöküşünü sahneler. sevdiği kadını, sağlığını, servetini ve onurunu kaybeden ali bey'in "son pişmanlık fayda etmez." dedirten hikayesi anlatılırken sık sık osmanlı kültürüne atıflar yapılır. türk edebiyatının ilk edebi romanı olarak da kabul edilen intibah, romantizm akımının izlerini taşır. (tanıtım bülteninden)
(kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. intibah, türk edebiyatı için önemli bir kilometre taşı olan,edebi nitelik taşıyan ilk romandır.

  haliyle edebiyatımızdaki ilk örnek olduğu için ilkel bir romandır. çok basit bir kurgusu var ve kitaplardaki şahsiyetler karakter değil tip oldukları için kimin ne yapacağını veya ne olacağını biliyoruz.

  zaten (bkz: intibah) ı önemli kılanda bunlar değil, edebiyatımızda bir türe öncülük etmesi ve vermek istediği mesajdır.

  kitabın ilginç yanı ise ilkokul ve ortaokul çağındaki çocuklara ödev olarak verilmesidir. ödev için daha renkli kitaplar tercih edilebilir zira intibah'ın finalinde herkes ölüyor.
 2. "sergüzeşt-i ali bey" olarak da bilinir.
 3. kitap bahar tasviriyle başlar. kitabın girişinde bahar ve gençlik özdeşleştirilir. kitapta diğer tanzimat romanlarında olduğu gibi babasızlık teması vardır. ali bey babası öldükten sonra dış dünyayı bilmediği için ne yapacağını bilemez. çamlıca yine yanlış batılılaşmanın işlendiği mekan olarak karşımıza çıkar . ali beyin rahatlamak için yaptığı çamlıca gezileri onun dış dünyayla tanışmasını sağlar. mahpeyker tanzimat romanındaki kötü kadına örnektir. dilaşup ise cariye/köle kadın tipidir.
  (bkz: türk dili ve edebiyatı
  )