• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
Yazar edouard leve
intihar - edouard leve
édouard levé, yirmi yıl önce intihar etmiş, belki hayali belki de gerçek çocukluk arkadaşına uzun bir mektup niteliğindeki intihar'da, hayatı reddeden kahramanının gerçekçi bir portresini sunuyor. yetenekleri, arzuları ve duyarlılıklarıyla yazıya taşıdığı kahramanının intihar etmeye karar verip bu eylemi gerçekleştirmesini tüm aşamaları ve en ince ayrıntılarıyla anlatıyor. kitabı tamamlayıp yayıncısına teslim ettikten sadece on gün sonra ise kendi hayatına tıpkı arkadaşının yaptığı gibi intihar ederek son veriyor.

kısa ömrü boyunca kurmacayla gerçeği birbirinden ayırmayan levé, hayatına nasıl son vereceğini hem bir roman, hem de bir anı kitabı özelliği taşıyan intihar'da anlatıp sonra uygulamasıyla dünya edebiyatının sonsuza dek genç kalacak, kült yazarlarından biri olmuştur.
 1. eğer yazarın gerçek hikayesini bilmesem de kitabı bitirdiğim anda bu yazar da intihar etmiş veya edecek derdim.
  çünkü o kadar gerçek ki hikaye. ama bu gerçekliğin içinde intihar eden çocukluk arkadaşının hayali olduğu açık. ve bu çocukluktan gelen bir hayali arkadaş değil, bence intihar obsesyonu başladığı zamanlarda özenle oluşturulmuş veintihar düşüncesiyle geçen ve intiharla sona eren bu süreçte altı doldurulmuş bir hayali arkadaş.

  "sen sonunda boşluktan başka bir şey bulamama tehlikesini göze alarak mutluluğu aradığın için öldün"

  *ve bence bir bipoların depresyona yatkın döneminde kesinlikle okumaması gereken bir kitap.