• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
io sono l'amore - luca guadagnino
milan'ın ileri gelenlerinden olan recchi ailesi için her şey, sahip oldukları şirketin hisselerini tancredi ve oğlu eduordo jr. arasında bölüşme kararıyla başlar. eduordo'nun aslında başka planları vardır, yetenekli bir şef olan antonio ile birlikte bir restoran açmayı düşünmektedir. tancredi'nin eşi ve eduordo'nun annesi emma'nın hayatı dolaylı olarak bu kararla değişir. bir rus göçmeni olan ve italya'daki yaşama uyum sağlamaya çalışan emma'nın tüm düzeni, antonio'ya aşık olması ile bozulur. bu tutkulu aşk hikayesi, tüm ailenin dengelerini alt üst edecektir.
 1. 2009 yılı yapımı çeşitli festivallerde 14 ödül almış italyan filmi.

  kimliğini, adını bile ve aşkı kaybetmiş, hayatında hiçbir aykırılığa yer olmayan, aristokrat bir ailede yok olmuş bir kadının tutkuyla yemek yapan bir aşçıya tutkuyla bağlanması, kendini ve özgürlüğünü bulma çabaları…

  ve guadagnino'nun bu öyküyü, milano'nun mimarisi, san remo'nun doğası, akdeniz yemekleri, yasak aşk ve ölüm temalarını cok güzel birleştirip, müthiş kareler ile ve vurucu bir şekilde sunması.

  şiirsel dilini hiç bozmadan tutkulu bir anlatımla aktarması.

  dupduru ama bir o kadar da rahatsız edici film çok etkileyici bir final sekansıyla bitiyor.

  ruh hallerine uygun olarak buğulanan, netleşen görüntülerin müthiş açılarla sunumu ile harika bir görselliği yakalayan film.

  ve tilda swinton bu dünyadan olmadığı hissi veren tuhaf güzelliği, etkileyici oyunculuğu ve mimikleriyle filmin görselliğini bir üst boyuta taşıyor.

  ve bir de müzikleri tabii ki.

  filmin ilk sekanslarındaki manzaranın insanı rahatsız eden düzeniyle aile düzeninin uyumu ve filmin ortalarında antonio ile yaşanan doludizgin aşkla insanı cezbeden doğanın ahenkli uyumu ve filmin tamamındaki görüntü ve duyguların uyumu muhteşemdi…