1. bir iki aydır kullanmaktayım fakat bugün itibariyle final sürümünün beta kullanıcıların kullanımına açıldığına dair bir mail aldım, sitesinde yazana göre de 13 eylül'de tüm kullanıcılar için yayınlanacak imiş.

  1.79 gb'lık kapsamlı bir güncelleme ve çarşaf liste niteliğinde bir açıklama görünüyor ayarlarda. açıklama yerine bu linki bırakayım, zira okuması daha kolay.
  merc
 2. hojdır ama benene ben devlet memuru miyam?
 3. az önce yaptığım güncelleme sonucu ilk izlenimlerimi paylaşmak istediğim ios sürümü.
  cihaz: iphone 5
  öncelikle daha önce telefonu bilgisayara bağlayıp güncelleme yapmadım yaptığım güncellemelerin tamamı ios 10 dahil telefon üzerinden yapıldı.
  - ekranı kaydırıp şifre ekranına ulaşma durumunun kaldırılması kötü olmuş.
  - iphone 5 için çok gerekli bir güncelleme değil açıkçası işime yarayan pek bir şey olmadı
  - şarjı olumlu etkiledi sanki öyle hissettiriyor
  - telefonda zaman zaman kasma yaşatabiliyor henüz stabil değil gibi ancak yakın zamanda yeni bir sürüm ile bu problemler giderilecektir diye düşünüyorum.
  - çok köklü bir değişiklik beklemeyin derim.
  - arada kasmalar olsa da hız anlamında pek bir fark görülmüyor.
  sonuç: şahsi görüşüm iphone 5 cihazı güncellemek için acele etmemek gerek.
 4. bazı uygulamaların erişim yetkilerini ellerinden almıştır. örneğin; "launcher" tarzı programlar widget'e yerleşmeye devam ediyor fakat ayarlar ile ilgili komutlar artık tarihe karıştı. yine bataryanın durumunu izleyen bir uygulamam vardı "cycle counter" gibi, voltaj, amper vs. gibi bilgiler veriyordu. onlar da gitti. sanırım market de iphone7'ye ya da ios 10'a uyum sağlamakta gecikmeyecek. simdilik maddi zararım küçük. "başka uygulamalarda ne gibi kısıtlamalar var?" buraya eklerim.

  apple, ios9'da da marketteki bazı uygulamaların bellekteki dosyaları görüntülemesini iptal etmişti.

  not :
  ipad2 -> ios10,
  ip6+ -> ios 9.3.5

  edit : ip6+ -> ios10. değişiklik yok, aynı.

  edit2 : harf hatası.
 5. iphone 4'üm ile yapamayacağım güncelleme...
  zaten yakında "bu uygulama için ios 9 ve üzeri sürüm gerekmektedir." der apple...
  illa değiştir der telefonunu...
 6. iki iphone 5, iki 5c, bir 6s'e dün sabah yükledim.

  güncellemelerde bilgisayara bağlamak zorunda kalmak vs. gibi hiçbir sıkıntı yaşamadım. kullanıcıların ben hariç tümü şarjlarının daha çabuk bittiğinden şikayetçi, bence bir fark yok. yavaşlama veya kasma yok. yeni klavye ve kapatma seslerini ben sevdim. kilitli ekrandan çıkmaya hiçbirimiz alışamadık.

  edit: biraz önce güncellemeyi 3-4 gün önce yapmış 2 iphone 5 kullanıcısıyla konuştum. ios 10'la beraber telefonlarının çöp olduğunu, çok yavaşladığını, takıldığını, kasıldığını vs söylediler. iphone 7 alacaklarmış.
 7. iphone 5s'e yükledim dün yükledim bu sürümü. genel olarak bir hızlanma var ancak geçişlerde bazen ufak takılmalar oluyor. şarj olma süresi bende uzadı bununla birlikte kullanım süresinde artış var. çoğu kişinin aksine kilit sesi de hoşuma gitti. ekran kilidinin açılma şekli ise gerçekten kullanışsız. bir de emojiler pek bir suratsız olmuşlar sanki.
 8. hücreseli açma/kapama kısayolunu getirmedikleri sürece gözümde bir değeri olmayan güncelleme.
 9. benim gibi touch id ile kilit açmaya alışmış kullanıcılar için:

  ayarlar -> genel -> erişilebilirlik -> ana ekran düğmesi -> "parmağı koyarak aç" özelliğini aktif hale getirdiğinizde eski güzel günlerdeki gibi ekran kilidinizi açmaya devam edebiliyorsunuz.

  6s, se modelleri "uyandırmak için kaldır" özelliğini desteklediğinden mütevellit, ana ekran tuşuna basmaya bile gerek yokmuş diyorlar. kullananların yalancısıyım.
  merc
 10. her seferinde olduğu gibi beğenmedim ben bunu yeaa iyice samsunga benzetiyorlar diyeceğimiz ama yinede geçeceğimiz ios sürümü

  not: tuş ve kilit sesleri değişmiş.