1. hojdır ama benene ben devlet memuru miyam?
 2. az önce yaptığım güncelleme sonucu ilk izlenimlerimi paylaşmak istediğim ios sürümü.
  cihaz: iphone 5
  öncelikle daha önce telefonu bilgisayara bağlayıp güncelleme yapmadım yaptığım güncellemelerin tamamı ios 10 dahil telefon üzerinden yapıldı.
  - ekranı kaydırıp şifre ekranına ulaşma durumunun kaldırılması kötü olmuş.
  - iphone 5 için çok gerekli bir güncelleme değil açıkçası işime yarayan pek bir şey olmadı
  - şarjı olumlu etkiledi sanki öyle hissettiriyor
  - telefonda zaman zaman kasma yaşatabiliyor henüz stabil değil gibi ancak yakın zamanda yeni bir sürüm ile bu problemler giderilecektir diye düşünüyorum.
  - çok köklü bir değişiklik beklemeyin derim.
  - arada kasmalar olsa da hız anlamında pek bir fark görülmüyor.
  sonuç: şahsi görüşüm iphone 5 cihazı güncellemek için acele etmemek gerek.
 3. bazı uygulamaların erişim yetkilerini ellerinden almıştır. örneğin; "launcher" tarzı programlar widget'e yerleşmeye devam ediyor fakat ayarlar ile ilgili komutlar artık tarihe karıştı. yine bataryanın durumunu izleyen bir uygulamam vardı "cycle counter" gibi, voltaj, amper vs. gibi bilgiler veriyordu. onlar da gitti. sanırım market de iphone7'ye ya da ios 10'a uyum sağlamakta gecikmeyecek. simdilik maddi zararım küçük. "başka uygulamalarda ne gibi kısıtlamalar var?" buraya eklerim.

  apple, ios9'da da marketteki bazı uygulamaların bellekteki dosyaları görüntülemesini iptal etmişti.

  not :
  ipad2 -> ios10,
  ip6+ -> ios 9.3.5

  edit : ip6+ -> ios10. değişiklik yok, aynı.

  edit2 : harf hatası.
 4. iphone 4'üm ile yapamayacağım güncelleme...
  zaten yakında "bu uygulama için ios 9 ve üzeri sürüm gerekmektedir." der apple...
  illa değiştir der telefonunu...
 5. iki iphone 5, iki 5c, bir 6s'e dün sabah yükledim.

  güncellemelerde bilgisayara bağlamak zorunda kalmak vs. gibi hiçbir sıkıntı yaşamadım. kullanıcıların ben hariç tümü şarjlarının daha çabuk bittiğinden şikayetçi, bence bir fark yok. yavaşlama veya kasma yok. yeni klavye ve kapatma seslerini ben sevdim. kilitli ekrandan çıkmaya hiçbirimiz alışamadık.

  edit: biraz önce güncellemeyi 3-4 gün önce yapmış 2 iphone 5 kullanıcısıyla konuştum. ios 10'la beraber telefonlarının çöp olduğunu, çok yavaşladığını, takıldığını, kasıldığını vs söylediler. iphone 7 alacaklarmış.
 6. iphone 5s'e yükledim dün yükledim bu sürümü. genel olarak bir hızlanma var ancak geçişlerde bazen ufak takılmalar oluyor. şarj olma süresi bende uzadı bununla birlikte kullanım süresinde artış var. çoğu kişinin aksine kilit sesi de hoşuma gitti. ekran kilidinin açılma şekli ise gerçekten kullanışsız. bir de emojiler pek bir suratsız olmuşlar sanki.
 7. hücreseli açma/kapama kısayolunu getirmedikleri sürece gözümde bir değeri olmayan güncelleme.
 8. her seferinde olduğu gibi beğenmedim ben bunu yeaa iyice samsunga benzetiyorlar diyeceğimiz ama yinede geçeceğimiz ios sürümü

  not: tuş ve kilit sesleri değişmiş.
 9. lock screen kısmı kötü olmuş,alışmak zaman alacak gibi duruyor.ama telefonumda yenilikleri sevdiğim için bana genel olarak güzel bir güncelleme gibi geldi.(samsung'a kayan emojiler dışında)
  aynı zamanda bildirimler çok şık olmuş.
 10. iphone 5s'de sorunsuz çalışıyor. bu apple işi biliyor abicim. şuana kadar gözlemlediklerim (iphone 5s için);

  -ios 9'dan daha hızlı.
  -stabildir. herhangi bir donma, takılma, kapanma sorunu yaşamadım.
  -şarj sorunu yok. eskisi gibi yine.
  -uygulamalar arası geçiş milisaniyeler ile ölçülecek derece de hızlanmış diyebiliriz. çok da hızlı diyemeyiz.
  -tuş seslerini beğendim. çok sesli ve biraz daha tok çıkıyor sesler. eski klavye tuşları gibi tiz ses çıkmıyor.
  -çoklu uygulama kapama iyi olmuş. bunu bilmeyenler için; safari'de birçok sayfa eğer açık ise sağ altta kare tuşu var ona 3 saniye boyunca basın, "tüm sekmeleri kapa" ibaresi çıkıyor.
  -uygulamalardan çıkma efekti hoş olmuş. ve daha hızlı.
  -widget'lar şuan için gerekli gibi görünmüyor. pek kullanmıyorum açıkcası. ha ileride biraz daha üstünde durup iyileştirirler mi bilemem ama pek randıman alamadım.
  -mesaj uygulamasında gelen yenilikleri beğendim. aslına bakarsanız, vatzap'ı tuzla buz edecek özellikler gelmiş. ama kimse pek kullanmadığı için bilmiyor. vatzap'ın en önemli özelliği tüm platformlarda kullanılması (ios, android, windows phone vs.) ve yerleşik bir algı oluşturması. algılar zor değişir dostum. vatzap'ı tahtından etmek inanılmaz zor gözüküyor. google'ın allo'su pek de tutulacak cinsten değil. geçiniz.
  -fotoğraf uygulaması aşırı detaylı olmuş. apple'ın yapacağı işlerden değildi bu aslında. niye öyle bir şeye gidilmiş bilmiyorum. tahminim kullanıcı yorumları ve geri bildirimler.
  -hava durumu daha hızlı ve daha efektif yapılmış. kesinlikle daha detaylı. şık olmuş.
  -not uygulaması eskisi gibi. yavaş yavaş randıman alıyorum. özellikle web bağlantılarını ve diğer uygulamaların bazı özelliklerini direkt kaydetmek hoş olmuş, hız olmuş, süper olmuş. averim epıl.
  -siri biraz daha hızlanmış, akıllanmış. yavaş yavaş 'her' filmine doğru yol alıyoruz...

  ve daha sayamadığım birçok güzel özellik ile ios 10, ios 9'a nazaran çok daha iyi ve stabil olduğunu söyleyebiliriz.