ipek ongun

Kimdir?

1961 yılında arnavutköy amerikan kız koleji edebiyat bölümünden mezun olan ipek ongun, yazı yaşamına 1980 de yayınlanan "mektup arkadaşları"yla başladı. 

onu kamp arkadaşları ve afacanlar çetesi adlı çocuk kitapları izledi. 

bunları izleyen yaş on yedi ve bir genç kızın gizli defteri başlıklı yapıtlarıysa gençlik için yazılmış romanlardır.

gençlik romanlarından sonra, gençlere yaşama kültürü ve kişisel gelişim gibi konularda yardımcı olmasını amaçladığı bir üçlü yazdı. adları, bir pırıltıdır yaşamak, bu hayat sizin ve lütfen beni anla olan bu kitapların ilki 1991 yılında tüyap'ta "altın kitaplar ödülü"nü aldı. ayrıca gençler için yaptığı bu çalışmalar nedeniyle kendisine rotary kulübü tarafından "1995-96 meslek hizmetleri ödülü" verildi. 

1998 yılında da oriflame firmasının 250.000 kişilik bir halk jürisine yaptırdığı anket sonucu "yılın en başarılı kadın yazarı" seçildi. 

bu çalışmalardan sonra tekrar romana dönen ongun, bir genç kızın gizli defteri'nin devamı olan arkadaşlar arasında, kendi ayakları üstünde, adım adım hayata, işte hayat, şimdi düğün zamanı ve hayat devam ediyor'u yazdı. 

sabah gazetesindeki yazılarını "yarım elma gönül alma" ve "sabah pırıltıları" adlı iki kitapta topladı. 2005 yılında "şu çılgın dünyada duyarlı davranışlar" adlı kitabı yayınladı. 

evli ve iki kız annesi olan ipek ongun, yazı yaşamını çok sevdiği mersin'de sürdürmektedir.
 1. kişisel gelişim hususunda okuyucularına pek faydası olmamıştır.
  çevreme göre tespitim budur.
  ramel
 2. youreads'deki tanımında belitildiği gibi yazdığı çerçeve ve konu bütününe bakıldığında gençlere yaşama kültürü ve kişisel gelişim konusunda muhakkak yardımı olmuştur ancak hedef kitlesini gençlerin tamamı olarak değil de daha çok genç kızlar olarak belirlemiş ve üslubunu, anlatımını bunun üzerine kurmuş olan bir yazardır.
 3. ortaokulumun yazarı. bir genç kızın gizli defteri'ni 11. kitabına kadar okudum. serinin ilk 8 kitabı 1 ayda bitti. şahsen her ne kadar türkçe öğretmenimi ısrarla okuyarak çıldırtsam da bana yararı olduğunu düşünüyorum. çünkü o yaşta hayata dair bırak tecrübeyi tahmini hayalim dahi yoktu. bu yüzden o yaştaki birinin 15 yaşından 35 yaşına kadar olan hayatına sahte de olsa dahil olabilmek, onun yaşından dünyaya bakabilmek beni mutlu etmişti. !---- spoiler ----!

  serra'nın dedesi öldü diye hıçkıra hıçkıra ağladığımı bilirim.

  !---- spoiler ----!