1. resmî adıyla iran islam cumhuriyeti.

  edebiyatıyla, müziğiyle, yemeğiyle, insanıyla tam bir 'doğu' ülkesi. ülkemizden biraz öcü gibi görülür ancak bu algı oldukça yanlıştır. adı islam cumhuriyetidir ancak alkol tüketim oranı türkiyeden daha fazladır. özellikle gençler ülkelerini sevmez, kanada ve avrupa ülkelerinde yaşama umuduyla yurt dışına kaçmak isterler. şehirleri tertemizdir, bizimki gibi gökdelenlerle dolu değildir. özellikle isfahan ve şiraz kelimenin tam anlamıyla kültür şehirleridir. özellikle şirazda sebebinin baharat olduğunu düşündüğüm biraz ağır bir koku hakimdir, ama ikinci günden alışırsınız ve sizi rahatsız etmez. bizim çoktan unuttuğumuz bir özelliği milletçe muhafaza ederler: şiir sevgisi. özellikle klasik fars şairleri (hafız, sadi, baba tahir, mevlana, firdevsi vb..) peygamber gibi saygı görür. hatta bir iranlıya 'mevlana türktü' diyecekseniz iki kere düşünün zira inanılmaz sahipleniyorlar ve hiç beklenmedik tepkilerle karşılaşabilirsiniz. kebabı da bizim tükettiğimizin yaklaşık 20-25 katı kadar tüketiyorlar, çılgınlar gibi.

  ancak iran sadece bu yazdıklarım demek değil tabii ki. hepimiz medyadan iranı idamlar ülkesi oalrak hatırlarız, ki bu nispeten doğrudur. devletin insan üzerinde kurduğu en acımasız hükmetme tarzlarından biri diyebiliriz. bu imajı iranlılar de sevmiyor, hatta büyük bir çoğunluk sistemden nefret ediyor diyebilirim. kaç kez tahran'da devrim lideri humeyni'nin mezarından geçerken (bizim anıtkabir gibi bir şey) ağız dolusu küfürler duydum. iran halkı özgür olmadığının farkında. bu iletişim çağında dünyadan da haberdarlar. son dönemde şu anki cumhurbaşkanı ruhani'nin önderi olduğu reformcular başa geçti. biraz da rahat bırakalım havasında hükümet, ancak başta ali hamaney denen bir illet devlet başkanları var ki nefesi her an reformcuların ensesinde ve en ufak bir harekette ipe götürebilir hepsini, zira anayasal olarak da gücü sınırsız, ve bir dini otorite olarak kabul ediliyor.
  buna rağmen muhafazakarlar da sistemin artık tıkanmak üzere olduğunun farkında ve bir çıkış yolu peşindeler, ama o kafayla imkansız tabii. inançsızlar, eşcinseller, toplumdan dışlanan diğer 'marjinal' gruplar için oldukça zor bir ülke ne yazık ki. yani mesela gidip kafanızı dağıtacağınız bir gece kulübü bulmanız zaten imkansız, ancak ev/havuz partileri inanılmaz meşhur. ve alkol/fuhuş oranı giderek artıyor.

  iran insanı yönetime nispeten çok daha samimidir, türkleri çok severler, zaten 80 milyonluk iran nüfusunun yaklaşık 20-25 milyonunu türkler oluşturur. evet yanlış okumadınız, 20-25 milyon. azerbaycan türkçesine yakın bir türkçeleri vardır ve kendilerine azeri denilmesini sevmezler. türk kelimesini tercih ederler her zaman. hatta iran'ın en büyük şehirlerinden tebriz tamamen türklerden oluşur ve çarşı pazarda türkçe anlaşırsınız. farsça konuşursanız 'öz zebanında danış' (kendi dilinde konuş) denilerek uyarılırsınız. farsça yanlızca okullarda ve devlet kurumlarında konuşulur. ayrıca antalya iranın 1 numaralı tatil destinasyonu olmuş durumda son yıllarda.

  gitmek isteyen ama çekinen, çekinmeyen ama soruları olanlara yardımcı olabilirim. vaktiniz, fırsanıtız olursa gidiniz, görünüz.
 2. muazzam memlekettir. edebiyatıyla, sinemasıyla, müziğiyle, mühendisliğiyle, siyasetiyle, devlet geleneğiyle türkiye'deki klişelerin fersah fersah ötesindedir. iranlılar genel olarak özgüveni yüksek insanlardır, büyük bir uygarlığın taşıyıcısı olduklarının bilinciyle konuşurlar. bir ülkeyi, kültürü, coğrafyayı gitmek görmek, yaşamak, içinde bulunmak her zaman iyidir. alhazen önderliğinde youreads yönetimi bir tur ayarlasa da gitsek*
  mutlu
 3. yakın zaman içinde tebriz havalimanında bavulunda alkol bulunduğu için bir tanıdığımın bir kaç hafta hapis yattığı memlekettir. ilginçtir ki aynı memlekette türkiyedekinden daha çok alkol çeşidi bulabilirsiniz.

  şaka maka pers imparatorluğunun varisleri adamlar. çılgın.
 4. evet, şimdi efendim iran demek; islam tarihinin beşiği demek, pers imparatorluğu demek, fars demek, acem demek, ömer hayyam demek, ibn-i sina demek, hasan sabbah demek, tavla demek, 65 tanrı ve tanrıçasıyla meşhur pers mitolojisi demek dahası zamanımızın ''kemanı ağlatan insan'' lakaplı farid farjad demek.

  iran'a bir kaç nüfuzlu dostlarımın varlığı sebebi ile defalarca gitmişliğim vardır. iran halkı kadar vurdumduymaz, rahat, keyfine düşkün bir millet dünya'da yoktur muhtemelen. hani romenler bile halt etmiş bunların yanında. misal şuan iranın en büyük bayramlarından biri olan ''nevruz bayramı'' kutlaması var. resmi tatil kırk gün. evet yanlış okumadınız rakamla 40 gün tatil. normal zamanda öğleden sonra çocuk çocuk, cümbür cemaat demeden uyumayı pekala severler.

  ne kadarda ''iran islam cumhuriyeti'' resmi yönetim gözüksede, doğrusu şerii yönetimdir. misal benim çok yakın dostlarımdan biri olan hoca ekber'in görevi iran'ın en büyük metropollerinden biri olan tebriz'de cuma hocalığı yapmak. cuma hocası demek her ilde bir tane bulunur ve o ilin merkez camiisinde her cuma günü cuma namazını kıldırmak. hoca ekber'le sohbet ederken bana dedi ki, drunkard gardaşım, misal ben belimdeki silahla herhangi bir insanı caddenin ortasında alnının ortasından vurayım vali, hakim, savcı sen bu insanı neden vurdun suçu neydi, günahı neydi gibi soru sorma nezaketinde dahi bulunamaz! adamdaki yetkiyi görebiliyor musunuz. aslen yönetim şerii yöndetimdir. dini lider hamani'nin başında bulunan komitenin her şehre atadığı bu gibi insanlar adaletin bel kemiği ülkede.

  neyse gündüz gez toz akşama doğru hoca ekber dedi, sen alkolü seversin akşam gidelim üç beş kadeh salla. resmen şaşırdım ben. iran-cuma hocası-alkol! akşam bir villaya gittik viskiler votkalar modern medeniyet çıtasının üstünde bayan garsonların olduğu bir yer. zannedersin etiler'de veya antalya'da bir mekandasın, o derece. yılların içicisi bendeniz, ömrü hayatımda ilk defa absolut+kırmızı tuborg karıştırıp fondipleyen insan gördüm. bunu yapan allahtan cuma hocasıydı. bu tarz yerleri devlet fazla sık boğaz etmiyormuş ve nice villalar varmış bu şekilde.

  iran'da, konaklamak (4-5 yıldızlı otel ) bizdeki fiyatlarla aşağı yukarı aynı. yiyecek ve içecek aşırı ucuz. misal 4 kişi en lüks restorantta tıka basa yese içse taş çatlasın ödeyeceği meblaa 10 doları geçmez. ulaşım çok ucuz, 340 km yolu taksiyle 20 dolara gittim. düşük bir bütçeyle gezilebilir bir ülke. velhasıl uyuşturucudan uzak durun geri kalan her şeyin kılıfı hazır. ufak kaçamaklıklar yapmak isteyebilirsiniz alkol, fuhuş artık aklınıza ne gelirse küçük çaplı rüşvetlerle sistem dönüyor ülkede. hani fuhuş için ''mut-a nikahı'' denen bir zırvanın icat edildiği bir şerii ülkeden bahsediyoruz sonuçta.

  gezmek için iran'a giden bir insan ''isfahan''ı gezmeden, görmeden dönmesin derim. isfahan müzesi ve diğer birkaç müze çok önemli, ibn-i sina'nın kullandığı tıbbi aletlerden tutun, perslerden kalan nice eserler mevcut. tarih severlere duyurulur.

  düzeltme: anlam.
 5. israilin göç eden pelikanlarin üzerine kamera bağlayıp istihbarat elde etmeye çalıştığını biliyorlardır muhtemelen. politikalarını turklerden daha zekice oluşturuyorlar. en azından tepelerinde uçan insansız hava aracını vurmak için kimseden izin almaları gerekmiyor.