1. kedi severlerin ve kedi sevmeyenlerin tercih ettiği kedi cinsi.
  kıllarının uzun olması hasebiyle bu kıllarının düzenli taranmaması durumunda fazla miktarda kıl yutma eğilimi gerçekleşmektedir. fazla miktarda kıl yutması durumunda mide ve barsak hastalıkları şekillenmektedir.

  ağız ve burun yapısının anatomik yapısından dolayı solunum güçlüğü de kronik hastalıklar listesine girmektedir. üst solunum yolu enfeksiyonunun risk arz etmesi de bu hastalıklar listesine dahil edilebilir.

  gözün anatomik yapısından dolayı da kirpiğin içe doğru kavis çizmesi ve batması yine hastalık tablosunun içinde yer almaktadır. alerji ve fazla sekresyon artışına bağlı olarak da kronik göz yaşı akıntısı olmaktadır.

  bu türe özgü bir diğer hastalık ise kronik böbrek rahatsızlığıdır.

  en çok karşılaşılan hastalığı ise dermatolojik rahatsızlıklardır. mantar lezyonları, pire alerjisi, bakteriyel enfeksiyonlar şekillenmektedir.

  ve son olarak cryptorchidism görülmektedir. bu da kastrasyon operasyonunu uzatmakta ve daha komplike hale sokmaktadır.

  yukarıda belirttiğim hastalıkların hepsinin tedavisi vardır.

  yani iran kedisi beslemek ve bakmak için belirli bir bütçeniz olması gerekmektedir. yoksa ilk karşılaşılan sorunda sokağa atılmaları çok da insancıl olmuyor.

  bunların dışında sevimli hayvanlardır.
 2. hakkında yapılan tanımdan da anlaşılacağı üzere bakıma muhtaç, eften püften sebeplerle ölmeye müsait bir canlı olduğu için, onlara gözümüz gibi bakmalı ve mümkünse kendileriyle derin duygusal bağlar kurmamalıyız.

  malum doğuştan bir sürü hastalık potansiyeliyle doğmuş ve her an nalları boylayabilecek sevimli bir yaratık kendileri. sonra ardından ağlamayalım.

  ayrıca, masraf boyutunu ele almak istemiyor olsam da, ben de sevimliliğinden ziyade bakımı çok masraflı olduğundan dolayı burjuva miyawwı olduğu izlenimi uyandırdığını söylemeden geçemeyeceğim.

  son olarak, benim sadık miyawwım, miu miu sesinden ziyade möwww, möawww, woaawww, kıhhh, seslerini çıkarmayı tercih eden ve önüne dünyaları koysan da çöp karıştırmaktan vazgeçmeyen (bak bu çok önemli. özünü unutmuyor; belki de unutamıyor hayvan.) tekirdir. tekir.