iris murdoch

Kimdir?

murdoch, 15 temmuz 1919'da irlandalı bir annenin ve ingiliz bir babanın çocuğu olarak dünyaya geldi. evin tek çocuğu olan muroch, dokuz yaşından itibaren yazmaya yöneldi. 1932'de bristol'de genc kızların gittiği badmington college'a başladı. burada gecen altı yılın ardından, klasik edebiyat okumak üzere oxford'daki sommerville college'a kaydoldu.üniveriste yıllarında pek çok önemli şair ve entelektüelle tanıştı. franz steiner ile uzun süreli bir aşk yaşadı.

1938'de iris murdoch komünist parti'ye girdi. klasik edebiyat diplomasını aldı ve 1940'lardan sonra londra'ya yerleşip ekonomi bakanlığına çalıştı. komünistlerin siyasi tutumlarından hayal kırıklığına uğrayarak partiden ayrıldı. 2. dünya savaşının sonlarında birleşmiş milletler'de çalıştı. belçika ve avusturya mülteci kamplarında görev aldı. bu görev için avrupa'da yer aldığı sıralar sartre ve simone de beauvoir ile tanıştı. bu tanışma genel olarak felsefeye özel olarak da varoluşculuğa yönelmesini etkiledi. cambridge'de wittgenstein'ın görev yaptığı nevnham üniversitesi'nde dersler alarak felsefe doktorasını aldı. 1948'de oxford'da st.anne college'da felsefe profesörü olarak göreve başladı ve 1963'e kadar burada çalıştı. elias cannetti'yle yakın ilişkisi oldu.

1954'te ilk romanını (under the net) yayınladı. 1956 yılında ise ölene kadar hiç ayrılmayacağı eleştirmen ve oxford üniversitesi ingilizce profesörü olan john bayley ile evlendi. çocukları olmadı. 70'li yıllardan itibaren felsefe yazıları yazmaya da yöneldi. 1996 yılından itibaren ortaya çıkmaya başlayan unutkanlıklarıyla birlikte hastalığı belirginleşti. 1997'de bayley, karısının alzheimer hastası olduğunu açıkladı. binlerce okuru ve hayran kitlesi olan yazar murdoch kendi kitaplarının adını dahi hatırlayamıyordu. kendi durumunun farkında olan ve bunu "çok kötü, sessiz ve karanlık bir yerde olmak" şeklinde tanımlayan murdoch, 8 şubat 1999'da oxford'da alzheimer hastalığından dolayı öldü. (bilgiler vikipedi.org'dan alınmıştır.)
  1. son dönem ıngiliz yazarlari arasında en verimli ve çalışkan olani. yakında ıngiliz edebiyat profesörü mukadder erkan'in hakkında yazdığı yeni incelemeler yayinlanacak.