1. aniden bastıran tatlı isteğine çözüm olarak akla ilk gelenlerden biridir. dün öyle bir andı benim için ve 1 çay bardağı irmiği yaklaşık olarak 25-30 gr. yağ ile birlikte kavurdum. rengi hafif döndüğü zaman bir çay bardağından biraz az şeker ilave ettim. fazla tatlı seven miktarı arttırabilir. sonrasında diğer bir yerde ısıttığım iki çay bardağı sütü ilave edip koyulaşıncaya kadar karıştırdım. süt değil su ile de yapılabilir. ben ilk sıcaklığı geçtikten sonra olaya daha fantastik bir hal katmak adına bir parça damla çikolata ilave ettim. arzuya göre yağı tencereye ilk koyduğumuz an çam fıstığını önden kavurup, irmiği sonra da ilave etmemiz mümkündür.

  siz olayı şölen haline çevirmek isterseniz şayet, denizli yöresine ait olan dondurmalı irmik yapabilirsiniz. aynı ölçülerde yaptığınız irmik helvasını derin bir kaseye sıvıyorsunuz. ardından kolay erimeyen maraş usulü dondurmayı ortasına yerleştirip tekrar üzerine helva koyuyorsunuz ve üst tarafı kapatıp bir tabağa ters çeviriyorsunuz. sıcak ve soğuğun marjinal buluşması da tam o anda başlıyor işte.
 2. bu tatlinin 2 versiyonunu biliyorum

  1- cok fazla yogun , rengi koyu , agizda yapisan , baya esmer

  2-az yogun , rengi daha açık , agizda dagilan , baya krem

  her ikisinde de buram buram köy tereyagi ile irmik biz guzel kavruk kavruk ediliyor . sonrasinda serbet olayi var ilk olanda sanirim . ama o kavrulurken ki meydana gelen koku o koku iliklere kadar isliyor . minnak minnak pistikten sonra ki ben 2.ci olani tercih ederim.ya dondurma ya da çaya dostluk ediyor.bazenleri minnik fistik parcalari da ziyarete geliyor

  afiyet olsun ^^